Sąd podwyższył kaucję Piskorskiemu do 500 000 zł

Opublikowano: 25.01.2019 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2085

500 000 złotych to kwota jaką sąd wyznaczył za wolność Mateusza Piskorskiego. W Warszawie można za te kwotę kupić porządne mieszkanie, a na prowincji dwa albo trzy takie mieszkania. Dlaczego tak dużo?

Rzekomo, według ustnego uzasadnienia sądu dlatego, że przy takiej kwocie Piskorski powstrzyma się przed złamaniem warunków zwolnienia. Sąd podwyższając tę kwotę (początkowo było to 300 000 zł) przeszedł do porządku dziennego nad jego sytuacją materialną. Sędzia sprawozdawca, Dariusz Drajewicz, skupił się na innej przesłance, która ustawodawca nakazuje brać pod uwagę przy ustalaniu wysokości kaucji. Na charakterze zarzucanego oskarżonemu czynu.

Drajewicz jednak czytając uzasadnienie dwukrotnie użył sformułowania, że chodzi o „charakter popełnionego czynu”. Może nie każdy taki niuans słowny wychwyci, ale ja tak, bo kończyłem prawo. W tych słowach nie ma domniemania niewinności. Jest stwierdzenie, że nie chodzi o zarzucane, ale o popełnione czyny. Czy to oznacza, że Piskorski już został uznany za winnego? I to mimo to, że nadal na toczących się rozprawach składa wyjaśnienia. Ma już za sobą sześćdziesiąt godzin takich zeznań, a postępowanie dowodowe nawet się jeszcze nie zaczęło.

Mimo tej bezwstydnej kwoty kaucji jaką wyznaczył sąd dla akademickiego nauczyciela, sprawa ma swoje pozytywy. Ja znajduje taki jeden. Okazuje się, że człowiek oskarżony o szpiegostwo jest aż tak niegroźny, że może na swoim procesie występować z wolnej stopy. A to znaczyłoby, że utajnienie dowodów ma jedną przyczynę — ich kompromitująco niską wartość. Nie wiadomo, czy to nie precedens w polskim i nie tylko polskim sądownictwie?

Autorstwo: Jarosław Augustyniak
Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. MakSym 25.01.2019 12:19

  Dyspozycyjne worki g..na w sędziowskich togach – “pan każe, sługa musi”.
  Proszę o podpisy pod petycją do Parlamentu Europejskiego, na dole artykułu.
  https://wolnemedia.net/sprawa-okupu-za-piskorskiego-na-wokandzie/

  Aktualnie jest ich 185, przy 300 sprawa trafi do Komisji ds. Praw Człowieka przy Parlamencie Europejskim.

 2. Maximov 25.01.2019 12:42

  @Maksym
  Podpisałem i już jest 189.
  Faktycznie – bardzo łatwo się zarejestrować i poprzeć petycję.
  Kochani, rejestrujcie się i popierajcie – może to pomóc Mateuszowi wyjść w końcu z aresztu.

 3. Stanlley 25.01.2019 14:42

  orientuje się ktoś w ogóle co on takiego zrobił że podpadł zarówno komuchom (w szczególności) jak i pisiorkom?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.