Rząd szuka pieniędzy. Ciekawe, w czyich kieszeniach?

Opublikowano: 14.11.2019 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1124

Posłowie PiS złożyli w środę w parlamencie dwa projekty. Wynika z nich, że desperacko poszukują sposobów, aby zwiększyć wpływy do budżetu. Pieniądze są im potrzebne na realizację obietnic, między innymi „trzynastek” i „czternastek” dla emerytów.

Zmiana ta przynieść ma budżetowi dodatkowe 7 mln zł. Projekt od 2020 roku znosi górny limit przychodu, do którego płaci się składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe – tzw. 30-krotności ZUS. Od nowego roku składka ma być odprowadzana od całości przychodu. Posłowie, którzy składali projekt, napisali w uzasadnieniu, że w Polsce żyje całkiem spora grupa ludzi mających wyższe zarobki niż 30-krotność przeciętnego wynagrodzenia. Ma być ich ponoć 370 tysięcy i to do ich kieszeni zamierzają sięgnąć rządzący.

„Zniesienie limitu wysokości podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe bezpośrednio będzie wpływać na wysokość otrzymywanej w przyszłości emerytury” – stwierdzili projektodawcy (zupełnie jakby zamożni obywatele drżeli o wysokość swojej emerytury…).

Według medialnych doniesień Porozumieniu Jarosława Gowina miało bardzo zależeć na tym, aby przepisy o 30-krotności zostały w niezmienionej postaci (najwyraźniej tych, którym nie starcza do pierwszego, jest więcej). Ponoć kwestia utrzymania limitu miała być zawarta w umowie koalicyjnej Zjednoczonej Prawicy. Nie wiadomo czy tak się stało, wiadomo natomiast, że niezadowoleni będą mogli zgłosić poprawki do projektu PiS. Portal Interia przewiduje, że ostatecznie może stanąć np. na utrzymaniu stawki w wysokości 40- lub 45-krotności ZUS. Nawet to oznacza dodatkowy grosz do budżetu.

Już teraz ZUS alarmuje, że za chwilę powstanie olbrzymia „dziura” w emeryturach – rzędu od 38 do 51 mld zł. To wina malejącej demografii a co za tym idzie – malejącej ilości składek opłacanych przez pokolenia aktywne zawodowo. A im mniejsza ilość składek od obywateli – tym więcej rząd będzie musiał dołożyć od siebie, czyli z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Jak donosi „Fakt”, złe prognozy dotyczące składek nie biorą pod uwagę obietnicy wyborczych PiS, czyli dodatkowych wydatków z budżetu – na 13. oraz 14. emeryturę. Rządzący nie zamierzają wycofywać się z obietnic. Myślą m.in. nad opodatkowaniem każdej umowy zlecenie, niezależnie od kwoty, na jaką jest zawarta. To rozwiązanie może przynieść kilka miliardów złotych rocznie.

Oprócz tego w środę w parlamencie znalazł się jeszcze inny projekt: przewiduje on, że „dodatkowe” emerytury zaczną być finansowane ze środków Funduszu Solidarnościowego (obecnie: Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych).

Z czego utrzymuje się Fundusz? Jego podstawa to obowiązkowa składka stanowiąca 0,15 proc. podstawy wymiaru składki na Fundusz Pracy, a także danina solidarnościowa od dochodów osób fizycznych – w wysokości 4 proc. od nadwyżki dochodów powyżej miliona złotych (tę najbogatsi zapłacą po raz pierwszy w 2020 roku).

PiS ma też inne plany: powołanie Centralnej Informacji Emerytalnej, która będzie systemem informującym o emeryturach i wszelkich zmianach w wypłacaniu świadczenia (chodzi o zebranie informacji o wysokości emerytury w jednym miejscu od różnych źródeł: od PPK przez IKZE aż po fundusze mundurowe).

To dobra wiadomość. A zła? Będzie to kosztować ponad 40 mln zł. Kto zapłaci? Jak zawsze – społeczeństwo. „Program będzie finansowany z oszczędności Polaków zebranych w IKE, IKZE, PPE i PPK, a oprocentowanie wyniesie 0,0035 proc. od przeciętnego wynagrodzenia” – czytamy na portalu Biznes.info. To wprawdzie 2 złote rocznie, ale nawet tego rząd nie chce nam darować.

Autorstwo: Tomasz Dudek
Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 3, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Stanlley
Użytkownik

Niech szukają w kieszeniech korporacji. Ale oni pozwalają na machloje podatkowe i sztuczne koszty :

Jeronimo Martins – Biedronka – do Skarbu Państwa portugalska firma odprowadziła w 2016 roku 409 mln zł CIT, czyli 0,9 proc. uzyskanego przychodu.

Lidl to składowa niemieckiej grupy Schwarz, która prowadzi w Polsce jeszcze hipermarkety Kaufland. Posumowaliśmy wyniki obu, a właściwie trzech firm, bo Lidl działa w dwóch postaciach: jako spółka z o.o. i spółka komandytowa. Wyszło nam, że razem wpłaciły 110 mln zł CIT. Daje to 0,8 proc. przychodów

Auchan, czy Tesco, które wykazały straty i na wyniki Carrefoura, który wpłacił zaledwie 2 mln zł, czyli tylko 0,03 proc. swoich przychodów.

Wszystkie trzy sieci hipermarketów w latach 2014, 2015 i 2016 prowadziły działalność praktycznie bez zysków. Każdy obroty ma na poziomie takim jak Lidl, a zysków brak.

Acha – zapomniałem – przecież nie podniosą ręki na swoich pracodawców – korporacje odrazu ustawią do pionu polityka który śmie podnieść rękę na ich pieniądze.

źródło : https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/cit-firmy-placa-podatki-lidl-biedronka-budzet,229,0,2404837.html

pikpok
Użytkownik
hashi
Użytkownik
hashi

Rząd szuka pieniędzy? niech poprosi Rothchildów o darowiznę w końcu mają 500 bln $.
Ale nie ich celem jest totalne ogolenie i zniewolenie narodu polskiego.
W końcu w talmudzie syjonistów zapisano: “Cały majątek gojów należy do żydów, okraść goja ze wszystkiego co ma to największa zasługa dla pana”

shkshk
Użytkownik
shkshk

Korporacje i tak nie zapłacą. Lepiej golić najbiedniejszych, jest ich najwięcej poza tym są “patriotami” więc na pewno dadzą się golić w imię wolności i innych rzeczy. A no i VAT można podnieść do 30%.

Potrzebujemy Twojej pomocy!

 
Wyczerpują się środki na działalność Naszego Portalu. W tym miesiącu pomoc finansowa zmalała i istnieje zagrożenie zbiórki na działalność w sierpniu. Dlatego prosimy wszystkich dobrych i szczodrych ludzi, dla których los Naszego Portalu nie jest obojętny, ponieważ go cenią za kulturę słowa oraz wzbogacenie ich wiedzy i życia, o pomoc w szczęśliwym ukończeniu zbiórki na działalność nadchodzącym miesiącu. Aby zapewnić Naszemu Portalowi stabilność w przyszłości, zachęcamy również do dołączania do elitarnej, stałej grupy wspierających. Zostań naszym sponsorem! Nie pozwól aby portal „Wolne Media” zawiesił działalność! Ważny jest każdy grosik! Czy nam pomożesz?

Nasze konto bankowe TUTAJ – Konto PayPala TUTAJ