Rząd Rumunii chce ograniczyć anonimowość

Opublikowano: 19.09.2014 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 604

Rumuński rząd nie ustaje w wysiłkach na rzecz zwiększenia kontroli nad komunikacją obywateli, a jednocześnie kompetencji Rumuńskiej Służby Wywiadu (Serviciul Român de Informații – SRI). W czerwcu tego roku przedstawił projekt ustawy ograniczającej anonimowość użytkowników usług telekomunikacyjnych. Przyjęta przez parlament w nadzwyczajnie szybkim trybie ustawa zakładała obowiązkową rejestrację wszystkich użytkowników kart telefonicznych typu prepaid i identyfikację użytkowników sieci Wi-Fi. Jednocześnie w uzasadnieniu projektu ani słowem nie zająknięto się o jego wpływie na prywatność czy na sytuację firm telekomunikacyjnych, które obarczone zostałyby obowiązkiem dokonywania rejestracji swoich użytkowników.

Rumuński Rzecznik Praw Człowieka skierował ustawę do Trybunału Konstytucyjnego, który uznał wczoraj, że jest ona niekonstytucyjna ze względu na nieproporcjonalne do celu ograniczanie praw obywateli. Trybunał zwrócił też uwagę, że ustawa stanowi uzupełnienie uznanej wcześniej za sprzeczną z konstytucją tzw. ustawy o Wielkim Bracie – dotychczasowej podstawy retencji danych telekomunikacyjnych w Rumunii. Bez przepisów regulujących dostęp do danych telekomunikacyjnych służby i tak nie mają podstawy prawnej do żądania od operatorów danych, więc nowa ustawa jest zawieszona w próżni. Niestety, wiele wskazuje na to, że rumuńskie władze na tym nie poprzestaną i spróbują wprowadzić zakwestionowane rozwiązania w lekko zmienionej szacie.

Źródło: Fundacja Panoptykon


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.