Rząd przyznał się do porażki systemu dopłat do węgla

Opublikowano: 19.07.2022 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1554

Rząd Mateusza Morawieckiego będzie musiał przyjąć nowy projekt dotyczący dopłat do zakupu węgla. Dotychczasowy system poniósł bowiem porażkę, choć prezydent Andrzej Duda zaledwie tydzień temu podpisał stosowną ustawę. Sam Morawiecki przyznaje dodatkowo, że surowca na zimę może jednak rzeczywiście zabraknąć.

Dokładnie 11 lipca głowa państwa podpisała przyjętą wcześniej przez parlament ustawę o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych. Większość z jej zapisów ma wejść w życie 14 dni po publikacji nowego prawa w Dzienniku Ustaw, jednak już fiasko poniosła maksymalna cena węgla w wysokości do 996,60 zł za tonę dla gospodarstw domowych.

Szef rządu już w sobotę podczas spotkania z wyborcami w Turowie przyznał, że dochodzą do niego informacje o problemach ze sprzedażą surowca przez składy węglowe. Morawiecki zarzucał im przy tej okazji brak „woli współpracy”, bo nie wierzyły one w system rekompensat i obawiały się ewentualnych strat. Przede wszystkim branża uważa, że nie da się utrzymać niskiej ceny gwarantowanej węgla, gdy jego cena na wolnym rynku kosztuje dużo więcej.

Dzisiaj Morawiecki oraz wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin odwiedzili Katowice, gdzie miała miejsce ich odprawa z szefami spółek węglowych. Rzecznik rządu Piotr Müller przyznał po jej zakończeniu, że działający zaledwie kilka dni system dopłat do węgla nie sprawdził się. Z tego powodu rząd przygotowuje już nową ustawę mającą na celu rozwiązanie tego problemu.

Premier mówił z kolei o „chronicznym niedoborze węgla” i przyznał, że „może być go za mało”. Nawet mimo zwiększenia wydobycia surowca przez kopalnie ma Śląsku i Lubelszczyźnie. Właśnie dlatego Morawiecki zobowiązał spółki Skarbu Państwa do zakupu blisko 4,5 mln ton węgla pochodzącego z zagranicy.

Na podstawie: RMF24.pl, Rp.pl, BusinessInsider.com.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. Jack Ravenno 19.07.2022 12:33

  Zbrodniarze z premedytacją wykonują niszczące Polskę i Polaków polecenia z “centrali” . Niech w końcu zdechną te swołocze z piekła rodem

 2. rzbogdan 19.07.2022 13:36

  U nas embargo na wegiel od lutego wprowadzone z dnia na dzień zapewnie bez jakichkolwiek przemyśleń gdzie UE ma embargo na wegiel wprowadzić dopiero 10 sierpnia p.

 3. MasaKalambura 19.07.2022 14:59

  Każdy, kto zwracał uwagę na ten szczegół, aby troszkę wstrzymać się z tym ruchem, i najpierw zapełnić składy a dopiero potem rozważać embargo, został nazwany ruska onucą, zdrajcą i mordercą ukraińskich dzieci. Najpierw zrobiła to opozycja (PO, Lewica, Hołownia) w kierunku rządu, a potem rząd w kierunku wszystkich, którzy ośmielą się krytykować ich rządy.

  Tragedia, nie ma żadnej sensownej alternatywy. Do wyboru ‘epitet’ lub ‘epitet’ a w zanadrzu jeszcze gorszy ‘epitet’.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.