Rozpylanie magnezytu może pomóc w walce z ociepleniem

Opublikowano: 21.08.2018 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 730

Kanadyjscy naukowcy z Trent University zaproponowali nowatorskie rozwiązanie w walce z globalnym ociepleniem. Fizycy zaproponowali geoinżynierię, a konkretnie rozpylanie kryształów magnezytu w atmosferze.

Magnezyt pochłania duże ilości dwutlenku węgla i według naukowców, pomoże spowolnić globalne ocieplenie. Tona tego pierwiastka może wchłonąć około 500 kg dwutlenku węgla.

Naturalne powstawanie magnezytu trwa tysiące lat. Naukowcy opracowali jednak technologię wytwarzania syntetycznego minerału. Technologia ta wykorzystuje mikrosfery polistyrenowe, dzięki którym magnezyt można wyhodować w temperaturze pokojowej zaledwie w 72 dni. Specjaliści planują uruchomić produkcję na skalę przemysłową.

Na podobny pomysł wpadli naukowcy z Kalifornijskiego Instytutu badań planetarnych. Zaproponowali oni rozpylanie soli w atmosferze, co miało ograniczyć docieranie promieni słonecznych do Ziemi. Pomysł ten był jednak niebezpieczny dla ludzi i środowiska.

Autorstwo: B
Na podstawie: News-ABC.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. mariusz 21.08.2018 15:21

    Zatrucie CO2 nie istnieje. 95% produkcji CO2 pochodzi z oceanów więc nawet jeśli człowiek zwiększy jego produkcję dwukrotnie, to będzie w sumie tylko 2,5% wzrostu stężenia CO2. Porozumienie o zakazie produkcji CO2 miało na celu wykończyć biedne kraje.

  2. kozik 22.08.2018 03:02

    Ile energii pierwotnej (tj. nieodnawialnej z węgla, uranu) zostanie zużyte na pochłanianie CO2 z atmosfery?

  3. MrMruczek 23.08.2018 04:28

    Nie sądziłem, że Kanadyjczycy są aż tak pozbawieni wyobraźni!
    Ich pomysł jest kompletną bzdurą, gdyż ludzie emitują 26 GT CO2 rocznie, a w atmosferze pozostaje z tego 15 GT (o tyle rośnie rocznie ilość CO2 w atmosferze), bo resztę pochłaniają oceany i lądy. Czyli autorzy pomysłu uważają, że jesteśmy w stanie wyprodukować i rozpylić w powietrzu 30 miliardów ton tego materiału?

    Gratuluję wyobraźni, zwłaszcza, że dla przykładu popularnego cementu produkuje się na świecie jakieś pół GT rocznie! Nawet nie chcę wiedzieć ile trzeba byłoby wyemitować CO2, aby umieścić taką ilość materiału w atmosferze.

    Ludziom, którzy ogłaszają publicznie tego typu pomysły odebrałbym tytuły naukowe.

    PS. @mariusz, nie pisz, proszę, bzdur – oceany są biorcą CO2 netto, bo zatrzymują większość z tych 6 GT, które absorbuje planeta z naszych emisji.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.