Rozejm między Armenią i Azerbejdżanem

Opublikowano: 18.10.2020 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1554

Ministerstwo Obrony Azerbejdżanu opublikowało materiał filmowy z uderzenia na pozycje rakietowego systemu przeciwlotniczego S-300 należącego do armii armeńskiej.

Azerbejdżański resort obrony poinformował, że w wyniku uderzenia armeński system obrony przeciwlotniczej został zniszczony. Ten moment został uchwycony na kadrach nagranych z drona. Nie sprecyzowano, kiedy dokonano uderzenia i gdzie znajdował się kompleks.

Ministerstwo Obrony Azerbejdżanu poinformowało również o uszkodzeniu przeciwlotniczego systemu rakietowego S-125 oraz o zniszczeniu systemu rakiet wielokrotnego startu BM-21 Grad Armeńskich Sił Zbrojnych na linii styku w Karabachu. „System rakiet przeciwlotniczych S-125 Sił Zbrojnych Armenii został wyłączony z akcji. Jednostki armii azerbejdżańskiej nadal niszczą sprzęt wojskowy wroga” – podała służba prasowa Ministerstwa Obrony. „Podczas walk na odcinku frontu Agdera-Agdam zniszczony został jeden wieloprowadnicowy system rakiet BM-21 Grad armeńskich sił zbrojnych, który strzelał na pozycje naszych jednostek” – dodaje departament wojskowy.

Wcześniej, podczas briefingu prowadzonego online, doradca prezydenta Azerbejdżanu Hikmet Gadżijew powiedział, że w odpowiedzi na atak rakietowy na Gandżę, Azerbejdżan będzie strzelał tylko do legalnych celów wojskowych. „Cywilne cele i cywile nie są celem dla Azerbejdżanu. Azerbejdżan będzie strzelał tylko do legalnych celów wojskowych. Takie jest stanowisko Azerbejdżanu” – powiedział Gadżijew. Gadżijew stwierdził również, że z terytorium Armenii wystrzelono pociski balistyczne, które spadły na osiedle mieszkaniowe w centrum Gandży. Liczba ofiar śmiertelnych w wyniku ataków rakietowych na azerbejdżańskie miasto Gandża sięgnęła 13 osób, ponad 50 zostało rannych – podała prokuratura generalna republiki.

Do ataku doszło około godziny 01:00 czasu lokalnego (23:00 czasu polskiego) w gęsto zaludnionej dzielnicy mieszkaniowej Gandża, która znajduje się niecałe dwa kilometry od siedziby Urzędu Miasta. Zniszczenia dotknęły domy w całej dzielnicy oddalone o co najmniej sto metrów – w domach wyleciały szyby. ​Jednocześnie sekretarz prasowy armeńskiego Ministerstwa Obrony Szuszan Stepanian zaprzeczył udziałowi Erywania w incydencie. Później prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew obiecał „ukarać winowajców” i odpowiedzieć na atak rakietowy „na polu bitwy”.

Tymczasem Armenia i Azerbejdżan zawarły rozejm, który ma zacząć obowiązywać od północy 18 października, poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych Armenii. „Republika Armenii i Republika Azerbejdżanu porozumiały się w sprawie humanitarnego rozejmu od 00:00 czasu lokalnego, 18 października” – głosi komunikat, zamieszczony na stronie MSZ Armenii. W komunikacie podkreślono, że decyzja o rozejmie została podjęta zgodnie z oświadczeniem prezydentów Francji, Rosji i USA, reprezentujących kraje – współprzewodniczących Mińskiej Grupy OBW, z 1 października tego roku, z oświadczeniem współprzewodniczących Mińskiej Grupy OBWE z 5 października tego roku oraz zgodnie z oświadczeniem z Moskwy z 10 października.

Jednocześnie od 10 października od godz. 12:00 obowiązuje reżim zawieszenia broni, w sprawie którego porozumiano się podczas rozmów w Moskwie, które odbyły się z inicjatywy prezydenta Rosji Władimira Putina.

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow omówił sytuację w strefie konfliktu w Górskim Karabachu podczas rozmów telefonicznych z ministrem spraw zagranicznych Azerbejdżanu Dżejchunem Bajramowem i ministrem spraw zagranicznych Armenii Zohrabem Mnacakanianem – poinformowało w oświadczeniu MSZ Rosji. „W trakcie rozmów podkreślono konieczność ścisłego przestrzegania zapisów moskiewskiego oświadczenia ministrów spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej, Republiki Azerbejdżanu i Republiki Armenii z dnia 10 października br., przewidującego zawieszenie broni w celach humanitarnych. Potwierdzono znaczenie osiągniętego w Moskwie porozumienia o rozpoczęciu negocjacji w celu jak najwcześniejszego osiągnięcia pokojowego rozwiązania na podstawie głównych zasad za pośrednictwem współprzewodniczących Mińskiej Grupy OBWE” – głosi oświadczenie. Ławrow podkreślił jednocześnie aktualność wypowiedzi prezydentów Rosji, Stanów Zjednoczonych i Francji w sprawie Górskiego Karabachu z dnia 1 października.

Źródło: pl.SputnikNews.com [1] [2]
Kompilacja 2 wiadomości: WolneMedia.net


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.