Rosyjski nie będzie językiem urzędowym

Opublikowano: 20.02.2012 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2

ŁOTWA. Zdecydowana większość Łotyszy odrzuciła poprawki do konstytucji zgłoszone przez działaczy mniejszości rosyjskiej, którzy od lat postulują równouprawnienie języka rosyjskiego z łotewskim.

Wyniki z ponad 90% obwodów wskazują, że ok. 75% głosujących było na “nie”. Frekwencja wyniosła prawie 70%.

Prezydent Andris Berzins nazwał referendum “absurdalnym” i stwierdził, że mieszkańców Łotwy bardziej od językowych sporów przejmuje kryzys ekonomiczny. Zwrócił też uwagę, że rząd obecnie finansuje szkoły mniejszości językowych.

Znajomość języka łotewskiego jest konieczna dla uzyskania obywatelstwa. Około 300 tys. urodzonych i mieszkających na Łotwie osób nie jest przez to obywatelami swojego kraju. Rosyjski jest pierwszym językiem dla 37,5% mieszkańców Łotwy, a zna go dodatkowe 43%.

Opracowanie: Michał Dobrzyński
Źródło: Lewica

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
dinozaur
Użytkownik
dinozaur

Oj Łotysze nie lubią Rosjan.Moja b.bliska Łotyszka wiecznie prawi docinki koleżance, która się urodziła na Łotwie, a jej rodzina pochodzi z Rosji. Swietnie się dogadujemy, dobrze zna historię i bardzo, wręcz nienawidzi Rosjan za prześladownia na jej rodzinie.Przy niektórych opowieściach można się rozpłakać.Dlatego nie dziwi mnie wynik głosowania.