Rosja umocni swoje wpływy w Afryce?

Opublikowano: 16.06.2023 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1416

Republika Środkowoafrykańska chce, żeby Rosja utworzyła bazę, gdzie mogłoby stacjonować od 5 do 10 tys. żołnierzy. Republika ma od dawna kontakty wojskowe z Rosją.

Od sześciu lat stacjonuje tam ok. 1,5 tys. najemników z Grupy Wagnera, którzy zwalczają zbrojne ugrupowania islamistów operujące na północy.

W zamian rząd przekazał najemnikom kontrolę nad kopalnią złota w Ndasima, w centralnej części kraju.

Obecnie więzy między obu krajami są już tak mocne, że miejscowa Cerkiew prawosławna w Bangi zerwała z patriarchatem Konstantynopola i uznała zwierzchnictwo Moskwy.

Rosyjscy najemnicy stacjonują również w sąsiednim Sudanie — państwie ogarniętym wojną domową toczącą się między armią rządową a tzw. Siłami Szybkiego Wsparcia.

Powstaje tam rosyjska baza morska w Port Sudan nad Morzem Czerwonym. Wagnerowcy stacjonują też w Mali, leżącym dalej na zachód, i w Libii, w której – tak jak w Sudanie – toczy się wojna domowa.

Jeśli żołnierze regularnej armii pojawią się też w Republice Środkowoafrykańskiej, Moskwa umocni wpływy w Afryce.

Sześciu afrykańskich przywódców proponuje, aby Ukraina zgodziła się na rozpoczęcie rozmów pokojowych z Rosją, nawet jeśli rosyjskie wojska pozostają na jej ziemi.

Źródło: NCzas.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.