Rewolucja w chłodzeniu budynków dzięki nowemu szkłu

Opublikowano: 22.12.2023 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1555

Naukowcy z Uniwersytetu Maryland dokonali przełomu, który może zrewolucjonizować sposób chłodzenia budynków i walkę ze zmianami klimatycznymi. Odkryli oni innowacyjne „szkło chłodzące”, mikroporowaty materiał, który ma potencjał obniżyć temperaturę w pomieszczeniach bez wykorzystania energii elektrycznej. Ta technologia może znacząco wpłynąć na branże borykające się z wyzwaniami związanymi z efektywnością energetyczną i redukcją emisji dwutlenku węgla.

Szkło chłodzące działa na dwóch płaszczyznach. Po pierwsze, odbija aż 99% promieniowania słonecznego, co zapobiega nagrzewaniu się budynków. Po drugie, emituje ciepło w postaci długofalowego promieniowania podczerwonego, wykorzystując niskie temperatury przestrzeni kosmicznej. Ta metoda, znana jako „chłodzenie radiacyjne”, umożliwia budynkom efektywne wyrzucanie ciepła w zimne niebo, co może znacznie zmniejszyć zużycie energii i emisję dwutlenku węgla.

Zespół badawczy kierowany przez emerytowanego profesora Liangbing Hu wykazał, że szkło chłodzące może obniżyć temperaturę materiału pod spodem o 3,5 stopnia Celsjusza w południe. Oznacza to, że średniej wielkości budynek mieszkalny może potencjalnie zmniejszyć swoją roczną emisję dwutlenku węgla o 10%. To odkrycie ma ogromne znaczenie dla globalnej walki ze zmianami klimatycznymi.

Trwałość i uniwersalność tego materiału czynią go wyjątkowym w świecie technologii chłodzących. W przeciwieństwie do wcześniejszych prób stosowania powłok chłodzących, szkło chłodzące jest odporne na wodę, promieniowanie UV, brud i nawet ogień, wytrzymując temperatury do 1000 stopni Celsjusza. Może być stosowane na różnych powierzchniach, w tym płytkach, cegle i metalu, co otwiera szerokie spektrum możliwości zastosowania.

Xinpeng Zhao, zastępca badacza i pierwszy autor badania, podkreśla znaczenie tej technologii dla przyszłości naszej planety: „Może zmienić sposób, w jaki żyjemy i pomóc nam lepiej dbać o nasz dom i naszą planetę”. Szkło chłodzące oferuje zrównoważone i energooszczędne rozwiązanie do chłodzenia budynków, przyczyniając się do globalnych wysiłków na rzecz zmniejszenia zużycia energii.

Profesor Hu podkreśla pilną potrzebę przeciwdziałania zmianom klimatycznym i rolę, jaką może odegrać w tym zakresie szkło chłodzące: „Redukując użycie klimatyzacji, robimy duże postępy w kierunku zmniejszenia zużycia energii i zmniejszenia naszego śladu węglowego. Pokazuje to, jak nowe technologie mogą pomóc nam w budowaniu chłodniejszego i bardziej ekologicznego świata”.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. KubaD. 22.12.2023 22:32

    “To odkrycie ma ogromne znaczenie dla globalnej walki ze zmianami klimatycznymi.”
    Człowiek nie wpływa na globalne ocieplenie emisją co2. Więc nie może też temu w ten sposób przeciwdziałać. Co za bzdury.

  2. kufel10 23.12.2023 00:01

    No a co z zyskami ciepła od słońca w okresach grzewczych?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.