Rekordowe zadłużenie Polski

Opublikowano: 24.12.2016 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 749

Październik okazał się być kolejnym miesiącem, w którym odnotowano wzrost polskiego zadłużenia (+8,04 mld zł). Licząc od stycznia do końca października bieżącego roku dług Skarbu Państwa powiększył się już o +76,199 mld zł. To oznacza, że rząd Beaty Szydło pobił tym samym zadłużeniowy rekord należący do gabinetu Donalda Tuska, który w ciągu całego 2010 roku zdołał powiększyć zadłużenie naszego kraju o +70,3 mld zł…

Według danych opublikowanych przez Ministerstwo Finansów – październik był dziewiątym miesiącem w roku, w ciągu którego odnotowano wzrost zadłużenia naszego kraju (w okresie I – X tylko w lipcu odnotowano spadek). Na koniec października łączne zadłużenie Skarbu Państwa wyniosło 910,75 mld zł, co oznaczało wzrost o 8,04 mld zł (+0,9 proc.) wobec końca września 2016 r. oraz wzrost o 76,2 mld zł (+9,1 proc.) wobec końca 2015 r.

Zdaniem resortu finansów wzrost zadłużenia od początku 2016 r. był przede wszystkim wynikiem finansowania deficytu budżetu państwa (+24,6 mld zł), finansowania deficytu budżetu środków europejskich (+8,4 mld zł), osłabienia złotego względem euro, dolara, franka i jena (+6,9 mld zł) oraz wymagalnością starych długów, na których spłatę trzeba było zaciągać nowe długi (+34,9 mld zł).

Niestety, jeśli trend wzrostu zadłużenia nie ulegnie zmianie w kolejnych odczytach za listopad i grudzień, to na koniec 2016 roku zadłużenie Skarbu Państwa może wzrosnąć o kolejne kilkanaście miliardów złotych, co w skali całego roku przełoży się na zupełnie kosmiczny rezultat 90 mld zł! Nic też nie wskazuje, aby w roku 2017 miało się pod tym względem cokolwiek zmienić. W przyjętej kilka dni temu ustawie budżetowej zapisano bowiem, że deficyt budżetowy (który, co do zasady, pokrywany jest z nowych długów) wyniesie 60 mld zł…

Na podstawie: MF.gov.pl
Źródło: Niewygodne.info.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. polach 24.12.2016 17:30

  Wspaniale:) długów widać za mało 🙂 czym większe tym więcej zagraniczne banki stracą) Bo jak ludzie się ockną to im nie zapłacą:)Proste:)I Wróci do nas moc kreacji pieniądza dla nas:) bo to tylko narzędzie wymiany, dziś w obcych rękach.I przyjdzie swój do swego po swoje:)Plus dochód podstawowy się wdroży:)niech roboty za nas pracują jak już są – resztę da natura – a my mamy wtedy czas na samorozwój:)kulturę, sztukę i poszerzanie horyzontów itp.

 2. Maximov 24.12.2016 17:44

  Piękna wizja tylko, niestety, po drodze zginie sporo ludzi, bo banksterka z Rotschildami na czele łatwo władzy nie odda.

 3. Szaman 25.12.2016 18:37

  “Piękna wizja tylko, niestety, po drodze zginie sporo ludzi, bo banksterka z Rotschildami na czele łatwo władzy nie odda.”

  Teraz też ginie wielu z głodu i ubóstwa albo też z powodu samobójstw spowodowanych skrajnym zadłużeniem a dużo szczególnie jak jakiś kolejny rząd wpada na “doskonały” plan oszczędzania bo niby mamy “kryzys”(patrz tzw okres żniw lub też niepisanych “podatków” zbieranych przez banksterów):P. Tak przynajmniej będą wiedzieli przeciw komu walczą i zginą za wolność a nie za to żeby pasibrzuchy w bankach się mogły dalej paść.

 4. Maximov 25.12.2016 20:36

  @Szaman
  Sporo, miałem na myśli miliardy, a nie tak jak obecnie tysiące.
  Banksterka “odpali” wszystko, co będzie miała (a zapewne ma sporo w swoim arsenale), aby tylko utrzymać się na powierzchni.
  Czas pokaże jak to się potoczy.
  Jedno jest pewne, największym przegranym będzie ludzkość.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.