Referendum ws. ustroju Ukrainy już 25 maja?

Opublikowano: 15.04.2014 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 410

14 kwietnia mimo upływu terminu ultimatum wyznaczonego przez kijowski rząd tymczasowy, nie doszło do ataku sił rządowych na pozycje Donieckiej Republiki Ludowej. Kilka niespokojnych mityngów odbyło się natomiast w Kijowie.

Pod kontrolę władz Donieckiej Republiki Ludowej przeszły kolejne miasta, m.in. Żdanowka i Zugres. Do niewielkich starć doszło w Gorłowce, gdzie miejscowy komendant milicji nie chciał przejść na stronę republiki. W wyniku bijatyki do szpitala ze złamaniami kończyn trafił jeden z mieszkańców Gorłowki, który został zrzucony z pierwszego piętra komendy. Po krótkim szturmie budynek przeszedł pod kontrolę powstańców. Milicjanci uznali zwierzchność nowych władz.

Z Ługańska został wyprawiony dla wsparcia Słowiańska, zagrożonego atakiem wojsk kijowskiego rządu, nowo sformowany oddział Armii Południowego-Wschodu. Odbyła się uroczysta odprawa z udziałem licznie zgromadzonych mieszkańców.

Główny kijowski wiec odbył się wieczorem na Majdanie. Dominowały antyrządowe i nacjonalistyczne hasła. Niosły się znane z wcześniejszych manifestacji okrzyki: „Sława Ukrainie, herojam sława!, Sława nacji, śmierć wrogom! Ukraina ponad wszystko!”. Manifestanci skandowali też nazwisko wodza Prawego Sektora – Dmytro Jarosza.

Krytykowano rząd Arsenija Jaceniuka za bezczynność w sprawie wydarzeń na Wschodzie Ukrainy, domagano się przyznania wszystkim obywatelom prawa do posiadania broni. Po zakończeniu wiecu manifestanci udali się pod budynek Rady Najwyższej, który zamierzali szturmować. Ostatecznie nie doszło do tego, ale organizator akcji Dmytro Ryznyczenko zapowiedział, że zostanie przywrócona okupacja Majdanu z żądaniem dymisji rządu Jaceniuka. Była premier Ukrainy Julia Tymoszenko potępiła manifestantów, obwieszczając, że realizują oni w stolicy „doniecki scenariusz”.

Wcześniej na Majdanie odbył się wiec zorganizowany przez organizację “O godne życie” pod hasłami socjalnymi. “W ciągu ostatniego tygodnia życie na Ukrainie stało się nieznośne. To Holocaust w XXI wieku: artykuły spożywcze podrożały dwukrotnie, lekarstwa o 50 proc, czynsz i gaz o 50 proc., przejazdy w Kijowie na marszrutkach prawie dwa razy” – głosili protestujący.

W Kijowie odbył się też niewielki mityng poparcia dla aresztowanych milicjantów “Bierkutu”. Zebrani uczcili pamięć poległych na Majdanie „bierkutowców”. Uczestniczki manifestacji były atakowane przez bojówkarzy z “Prawego Sektora”.

Ogólnoukraińskie referendum w sprawie ustroju państwowego może odbyć się równocześnie z wyborami 25 maja, jeśli Rada podejmie odpowiednią decyzję – oznajmił pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Aleksander Turczynow. Ponadto Turczynow zaproponował parlamentowi opracowanie zbioru ustaw, które istotnie rozszerzyłyby prawa samorządów w regionach i wciągnęły ludność w proces podejmowania decyzji.

Na czele sztabu ds. przeprowadzenia operacji specjalnej na wschodzie Ukrainy stanął osobiście Ołeksandr Turczynow, wyznaczony przez Radę Najwyższą na pełniącego obowiązki prezydenta. Realizacja jej siłowego elementu została zlecona wyznaczonemu w poniedziałek na pierwszego zastępcę szefa Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Wasilijowi Krutowowi. Podlegają mu wszystkie siłowe oddziały SBU, a także jednostki milicyjne i wojskowe.

Pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksander Turczynow oświadczył, że nie ma nic przeciwko przeprowadzeniu wspólnej operacji z siłami pokojowymi ONZ we wschodnich regionach kraju – informuje służba prasowa Rady Najwyższej. Oświadczenie to padło podczas poniedziałkowej rozmowy telefonicznej Turczynowa z sekretarzem generalnym ONZ Ban Ki-moonem. W trakcie rozmowy strony omówiły sytuację we wschodnich regionach Ukrainy.

Oddziały samoobrony na południowym wschodzie Ukrainy odrzucają ultimatum Kijowa i nie zamierzają się poddać – oświadczył członek rady koordynacyjnej obwodu ługańskiego Aleksiej Czmulenko. „Wszyscy nastawieni są bardzo patriotycznie. Stoimy, walczymy o swoje stanowisko. Ludzie nie tylko nie rezygnują, przychodzi ich coraz więcej. Nikt nie zamierza się poddawać” – powiedział. Protestujący nie wykluczają nasilenia prowokacji ze strony ukraińskich władz w najbliższym czasie w związku z wygaśnięciem okresu ultimatum.

Departament Stanu USA w nocy z niedzieli na poniedziałek opublikował komunikat, w którym oskarżył Moskwę o zniekształcanie informacji o wydarzeniach na Ukrainie. W komunikacie czytamy między innymi, że pomimo ogłoszenia wycofania wojsk od ukraińskiej granicy Rosja nadal utrzymuje w tym rejonie zgrupowanie wojskowe, składające się z 35-40 tys. osób. W oświadczeniu podkreślono, że na Ukrainie zostali aresztowani liczni podejrzani o prowadzenie działalności wywiadowczej. Wcześniej rosyjski MSZ oznajmił, że podejmowane przez kraje zachodnie próby zarzucenia Moskwie zwiększenia liczebności wojskowych na granicy z Ukrainą są bezpodstawne.

Dyrektor CIA, John Brennan, odwiedził Kijów w ostatni weekend – potwierdzono w administracji prezydenta USA. Wcześniej taką informację podały media, powołując się na źródła zbliżone do ukraińskich organów ochrony porządku publicznego. Duma Państwowa FR sugeruje, że USA są prawdopodobnie zaniepokojone niestabilnością nowych władz w Kijowie i właśnie w tym kontekście należy rozpatrywać wizytę szefa CIA w Kijowie. Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powiedział wcześniej, że Waszyngton nie przedstawił jak dotąd Moskwie konkretnych wyjaśnień w sprawie doniesień o pilnej wizycie dyrektora CIA USA, Johna Brennana, w Kijowie.

Rada UE ds. zagranicznych zatwierdziła pakiet pomocy finansowej dla Ukrainy w postaci 1 miliarda euro średniofalowej pożyczki i 610 mln pomocy makrofinansowej – poinformował komisarz ds. rozszerzenia i polityki sąsiedztwa w Komisji Europejskiej Štefan Füle. Średniofalowa pożyczka w wysokości 1 miliarda euro zostanie zgodnie z zatwierdzonym przez MFW programem zarządzania gospodarczego przeznaczona na pilne potrzeby budżetowe.

Rosyjski prezydent Władimir Putin z wielkim niepokojem śledzi sytuację na Ukrainie – poinformował jego rzecznik Dmitrij Pieskow. Na pytanie o reakcję Putina na apele do prezydenta z prośbą o interwencję Pieskow powiedział: „Niestety, nadchodzi bardzo wiele podobnych apeli z regionów wschodniej Ukrainy, adresowanych do Putina osobiście, z prośbą o pomoc, o interwencję w takiej czy innej formie”. „Prezydent Rosji z wielkim niepokojem śledzi rozwój sytuacji w tych regionach” – powiedział Pieskow, dodając, że jest to “wszystko, co mogę powiedzieć na ten temat”.

Spotkanie prezydenta Szwajcarii Didiera Burkhaltera z Arsenijem Jaceniukiem, wyznaczonym przez Radę Najwyższą na premiera Ukrainy, rozpoczęło się w poniedziałek od gafy – strona przyjmująca wystawiła flagę Danii zamiast Szwajcarii. Burkhalter przyjął incydent z humorem i wskazał na pomyłkę jeszcze przed tym, jak uścisnął dłoń Jaceniuka. Zgodnie z protokołem dyplomatycznym strona przyjmująca oprócz własnej flagi wystawia symbol państwa, którego przedstawiciel składa wizytę.

Władimir Putin wezwał Baracka Obamę “do użycia wszelkich sił w celu zapobieżenia rozlewowi krwi na Ukrainie”. Taką informację podała Gazieta.ru, potwierdzając telefoniczną rozmowę prezydentów Rosji i Stanów Zjednoczonych dotyczącą sytuacji na Ukrainie. Jak informują rosyjskie agencje, Putin powiedział, że “władze w Kijowie powinny przede wszystkim myśleć o tym, by realnie zaangażować wszystkie siły polityczne i regiony w przejrzysty proces wypracowania nowej konstytucji kraju”. Putin zaprzeczył też kategorycznie, by Rosja w jakikolwiek sposób sterowała wydarzeniami na południu i wschodzie Ukrainy i oświadczył, że oskarżenia Zachodu “są oparte na nieprawdziwych doniesieniach”.

KOMENTARZ: Jeszcze nie opadły emocje po niedawnym anszlusie Krymu i znowu widzimy realizację tego samego scenariusza. Tym razem jednak Rosja gra o wyższą stawkę – fizyczny rozbiór Ukrainy. Wszyscy czekają na to czy konflikt przekształci się do poziomu wojny domowej i wszystko wskazuje na to, że zmierza prosto w tym kierunku. To, że Ukraińcy nie bili się o Krym i pozwolili na to, aby nieuzbrojone bojówki przejmowały ich własne bazy wojskowe trudno jest zrozumieć. Ostatecznie jednak można sobie tłumaczyć, że Krym i tak zamieszkiwali głównie Rosjanie, więc go odpuszczono. Dlaczego jednak odpuszczana jest też wschodnia część kraju? Wygląda na to, że tymczasowe władze w Kijowie są tak słabe, że nie umieją podjąć żadnych decyzji bez konsultacji. Operacja przeciwko separatystom ze Słowiańska, nazywana antyterrorystyczną, została ogłoszona po konsultacjach w tej sprawie jakie odbyły się w Kijowie z dyrektorem CIA Johnem Brennanem. Wiemy o tym, bo rosyjski szef MSZ, Siergiej Ławrow zażądał wyjaśnień o cel wizyty szefa amerykańskiego wywiadu. Korelacja jego pobytu w Kijowie z podjęciem decyzji o stawieniu oporu jest bardziej niż oczywista. Teraz wszyscy zastanawiają się dlaczego Ukraińcy nie biją się o swoje terytorium, a odpowiedź jest bardzo prosta – jeszcze im nie pozwolono. Ultimatum Turczynowa minęło a separatyści nie tylko się nie poddali, co jeszcze zdobyli kolejne miasta. Na dodatek zaczynają pojawiać się informacje, że przejmowanie wschodniej Ukrainy jest uzgodnione z lokalnym oligarchą Rinatem Achmetowem, który według Ukraińców płaci żołd nieoznakowanym żołnierzom. Są dowody wskazujące na to, że wszystkim sterują żołnierze rosyjscy, którzy wykonują klasyczną dywersję na tyłach wroga. Okazuje się, że z drugiej strony konfliktu może być bardzo podobnie i Rosjanie oskarżają Kijów o korzystanie z usług kilkuset pracowników prywatnych armii z USA. Być może Ukraińcy nie biją się bo nie chcą, a konflikt przechylający się w kierunku secesji sporego obszaru wyeskaluje się dopiero gdy doleci większa ilość żołnierzy Greystone czy Blackwaters, którzy będą prowadzić działania na zlecenie. Na możliwą eskalację może wskazywać fakt, że zaobserwowano ruchy wojsk ukraińskich w kierunku wschodnim. Grozę sytuacji podkreśla obecność na zachodniej granicy rosyjsko-ukraińskiej 40 tysięcy żołnierzy rosyjskich czekających na rozkazy.

Autorzy: Jacek C. Kamiński (akapity 1-7), redakcja GR (8-16), jkl (17), admin ZnZ (18)
Źródła: Głos Rosji, Zmiany na Ziemi, Lewica.pl
Kompilacja 12 wiadomości na potrzeby “Wolnych Mediów”


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. W.W. 15.04.2014 09:35

    Nie ważne jak glosują ważne, kto liczy głosy!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.