Publiczny brak standardów

Opublikowano: 10.10.2012 | Kategorie: Media, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 584

Brytyjski publiczny koncern medialny – BBC – zamiast zatrudniać ludzi na etat, współpracuje z ich jednoosobowymi „firmami”. Dzięki temu BBC oraz jego „gwiazdorzy” unikają płacenia części podatków i składek na ubezpieczenie.

Jak informuje „Gazeta Wyborcza”, według brytyjskiego odpowiednika NIK, czyli Komisji Wydatków Publicznych brytyjskiej Izby Gmin (Public Accounts Committee), z 25 tys. freelancerów współpracujących z BBC poprzez własną firmę aż ponad połowę – 13 tys. – stanowią osoby wykonujące pracę typowo etatową. Powód? Wielu czołowych pracowników BBC zarabia ponad 150 tys. funtów rocznie, więc musiałoby płacić 50 proc. podatku dochodowego. Mając własne firmy, płacą go tylko 21 proc.

Wśród osób zatrudnianych w ten sposób jest m.in. prezenter programu „Newsnight” Jeremy Paxman, który twierdzi, że BBC zmusiło go do założenia własnej firmy pod groźbą utraty prowadzenia programu. Na takim rozwiązaniu stacja również oszczędza – nie opłaca np. ubezpieczenia zdrowotnego. BBC temu zaprzecza, natomiast potwierdza dane zawarte w raporcie PAC. Stacja obiecała już rewizję umów. David Smith, szef BBC od spraw podatkowych, tłumaczył się, że cały świat mediów postępuje dziś w ten sposób, bo coraz mniej firm stać na etaty, więc obniżają swoje koszty, przenosząc pracowników na takie umowy. Trudno jednak uznać, by główny brytyjski publiczny nadawca radiowo-telewizyjny i największa tego rodzaju instytucja na świecie, która dziś otrzymuje rocznie z abonamentu 3,6 mld funtów, faktycznie była zmuszona do takich posunięć.

Dziennik „The Telegraph” przeprowadził sondaż wśród czytelników, pytając, co myślą o umowach BBC. Aż 80 proc. potępiło ten proceder, odpowiadając: „Żadna mała firma nie wywinęłaby się od odpowiedzialności za coś takiego, dlaczego państwowemu koncernowi ma ujść na sucho?”.

Źródło: Nowy Obywatel


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. SkyWei 10.10.2012 13:34

    Że co? BBC znalazło świetnego kruczka prawnego przez którego wykiwało rząd. Wszystko legalnie! A ci mówią o karaniu ich bo przychód z podatku zmalał o ileś tam milionów? Dlatego demokracja to taki głupi ustrój, bo dopuszcza takich ludzi do “władzy”. Wystarczyłoby znieść podatek dochodowy dla firm przy nałożeniu obowiązku płacenia dochodowego przez właściciela. Wystarczyłoby załatać lukę! Ale nie. Lepiej tępić kreatywność. Ech…

  2. CD 10.10.2012 18:21

    Jacy to są źli ludzie, że nie chcą by ich tak okradać. Prawdziwy, dobry i praworządny obywatel powinien dać się okraść ze wszystkiego! 😛

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.