Prześladowanie kobiet w Iranie nie ustaje

Opublikowano: 08.01.2024 | Kategorie: Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 1866

Kurdyjskiej aktywistce Roi Heshmati wymierzono 74 baty. Na taką karę, wykonaną w Teheranie, skazał kobietę irański sąd, ponieważ na zdjęciu dostępnym w internecie była bez nakrycia głowy.

Innowiercy, kobiety i Zachód funkcjonują jako wróg Islamskiej Republiki Iranu w spiskowym systemie oficjalnej propagandy. Iran zmaga się z szeregiem problemów społeczno-ekonomicznych. Galopująca inflacja, spadek wartości lokalnej waluty, sankcje gospodarcze, postępujące nierówności społeczne, sprawiają, że reżim w oficjalnej propagandzie próbuje zrzucić winę na kraje Zachodu. W oficjalnych mediach jako ucieleśnienie wszelkiego zła występują USA i Izrael. Kryzys gospodarczy sprawia, że władze zaostrzają retorykę i gniew społeczny próbują przekierować na innowierców, nie dość gorliwych muzułmanów oraz domagające się swoich praw kobiety.

Od miesięcy aktywiści praw człowieka donoszą o nasilających się prześladowaniach i tak już przedtem uciskanej wspólnoty religijnej irańskich bahaitów. Niedawny raport ONZ mówi o licznych naruszeniach praw człowieka w tym kontekście, w tym o „zastraszaniu, groźbach, prześladowaniach, arbitralnych aresztowaniach i zatrzymaniach”, a także o celowym podżeganiu do nienawiści wobec członków niemuzułmańskiej wspólnoty.

Chłosta Roi Heshmati wywołała w Iranie oburzenie. O swoim przypadku kobieta poinformowała na „Facebooku”. Wykonanie kary potwierdził także przedstawiciel irańskiego wymiaru sprawiedliwości. „Baty zostały wymierzone zgodnie z prawem” – poinformował portal sądowy „Misan”.

Heshmati została aresztowana w kwietniu 2023 roku po opublikowaniu zdjęcia bez chusty, której noszenie jest w Iranie obowiązkowe. 3 stycznia napisała, że ona i jej prawnik stawili się przed władzami po tym, jak zostali oficjalnie wezwani. Kobieta na miejscu na znak protestu zdjęła chustę. Pomieszczenie, w którym została wychłostana, porównała do „średniowiecznej sali tortur”.

Ponad rok temu śmierć młodej Kurdyjki Jiny Mahsy Amini wywołała falę gwałtownych protestów w Iranie. Przez wiele miesięcy młodzi ludzie wychodzili na ulice, aby demonstrować przeciwko islamskiemu reżimowi. Amini zmarła po brutalnej interwencji osławionych strażników moralności.

Sytuacja w Iranie jest napięta; relatywnie duża grupa kobiet sprzeciwia się noszeniu chust. Władze mimo tego nie ustają w egzekwowaniu tego dyskryminującego kobiety prawa. Z reportażu opublikowanego przez niemieckie media publiczne wynika, że w Iranie nadal tlą się ogniska protestu. Kobiety widziane w miejscach publicznych bez chusty najpierw dostają ostrzeżenia przez sms. Jeśli kamery przemysłowe ponownie wychwycą brak obowiązkowego nakrycia głowy, interweniują służby. Kobiety, które nie noszą chusty, w czasie prowadzenia auta, zagrożone są tym, że ich samochód zostanie skonfiskowany.

W ostatnich dniach doszło również do licznych egzekucji, w tym, według obrońców praw człowieka, kurdyjskiego działacza opozycyjnego. Według Amnesty International i innych organizacji pozarządowych, Iran jest krajem o największej liczbie egzekucji na świecie po Chinach, z ponad 700 osobami straconymi przez śmierć w 2023 roku, według norweskiej grupy Iran Human Rights.

Wiele kobiet, by wyzwolić się z prawnych i obyczajowych ograniczeń, ubiega się o azyl w Europie. Jednak żeby go uzyskać w Niemczech, konieczne jest istnienie lub realna groźba prześladowań politycznych. Wyższy Sąd Administracyjny Szlezwika-Holsztynu orzekł, że odmowa noszenia chust przez kobiety w Iranie nie jest sama w sobie wystarczającym powodem do ubiegania się o azyl. Prawo do ochrony istnieje tylko wtedy, gdy „zachodnie” wartości i styl życia stały się „utrwalonym elementem tożsamości” – orzekł Wyższy Sąd Administracyjny (OVG). Sąd rozpatrując przypadek Iranki, stwierdził, że prawo do azylu nie może być uzasadniane tym, że kobieta nielegalnie opuściła swój kraj, brała udział w Niemczech w demonstracjach przeciwko irańskiemu reżimowi czy „formalnie nawróciła się na chrześcijaństwo”.

Autorstwo: Piotr S. Ślusarczyk
Źródło: Euroislam.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Stanlley 08.01.2024 10:49

    Zadziwiające że nikt się nie przejmuje sytuacją kobiet w Arabii Saudyjskiej… tam jest znacznie bardziej restrykcyjna wersja religii islamskiej… W Iranie kobiety mogą prowadzić samochody… a w Arabii Saudyjskiej?

    Aaa zapomniałem – Arabia Saydyjska to modelowa demokracja bliskiego wschodu no i “sjusznik” USA za to “zły” Iran śmie robić interesy z Chinami bez pośrednika… to chyba już wszystko wiemy?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.