Przemoc wobec LGBT, setki zabójstw

Opublikowano: 03.06.2015 | Kategorie: Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 613

Członkowie społeczności LGBT nadal padają ofiarą “wszechobecnego, brutalnego traktowania, nękania i dyskryminacji” we wszystkich regionach świata – alarmuje ONZ. W nowym raporcie przywołano setki morderstw, których motywem była orientacja seksualna ofiar. Ogłoszony w Genewie raport zwraca uwagę, że zebrane dane są niepełne, ale wyraźnie wskazują na niepokojąco wysokie wskaźniki przemocy wobec gejów, lesbijek, osób biseksualnych i transpłciowych.

Wysoki komisarz ONZ ds. praw człowieka Zeid Ra’ad Al-Husajn zaznaczył, że od ostatniego raportu w 2011 roku wysiłki niektórych krajów, zmierzające do ograniczenia przemocy i dyskryminacji ze względu na orientację seksualną, zostały usunięte w cień przez nadal utrzymującą się na wysokim poziomie agresję wobec LGBT, a jej sprawcy zbyt często pozostają bezkarni.

Jako przykłady brutalnych morderstw autorzy raportu ONZ przywołują zabójstwa transseksualnych kobiet w Urugwaju oraz czarnoskórych lesbijek w RPA. Przywołany został również przypadek homoseksualnego mężczyzny w Chile, zamordowanego przez neonazistów, którzy wycięli mu na ciele swastyki.

Według autorów raportu w samej Brazylii w 2012 roku udokumentowano 310 morderstw, “w których motywem była homofobia lub transfobia”. Inny projekt – Trans Murder Monitoring, który gromadzi przypadki zabójstw osób transpłciowych, wyszczególnia aż ok. 1600 takich przypadków w 62 krajach między 2008 a 2014 rokiem. Z kolei Międzyamerykańska Komisja Praw Człowieka odnotowała prawie 600 morderstw z nienawiści do ludzi LGBT w 25 krajach Organizacji Państw Amerykańskich między styczniem 2013 roku a marcem 2014 roku.

Autorzy opisują także wiele przypadków aktów przemocy niezakończonych śmiercią. Wśród nich wymieniają aresztowanie, bicie i złe traktowanie przez policję w Zimbabwe 44 członków organizacji LGBT oraz aresztowanie w Bangladeszu kobiety za to, że jest lesbijką; w czasie pobytu w areszcie została ona najprawdopodobniej zgwałcona przez policjanta. W raporcie przytoczono także przykład czterech ludzi aresztowanych w Egipcie ze względu na ich domniemaną orientację seksualną, którzy byli wykorzystywani seksualnie przez współwięźniów.

Ponadto w co najmniej 76 krajach świata utrzymywane jest prawo, które służy do karania i prześladowania ludzi ze względu na orientację seksualną lub tożsamość płciową. Uwzględniono tutaj również prawodawstwo pozwalające uznać za przestępstwo oparte na obopólnej zgodzie związki homoseksualne między dorosłymi osobami. W takich krajach jak: Iran, Mauretania, Arabia Saudyjska, Sudan, Jemen, Somalia i część Nigerii takie relacje mogą zostać nawet ukarane śmiercią, “co stanowi ciężkie naruszenie praw człowieka” – podkreślono w raporcie ONZ.

Komisarz ds. praw człowieka wyraził również zaniepokojenie prawodawstwem, uchwalonym lub zaproponowanym w ciągu dwóch minionych lat w celu ograniczenia debaty publicznej pod pretekstem “ochrony nieletnich” przed informacjami na temat nietradycyjnych związków seksualnych. W tym kontekście wskazano na Kirgistan, Nigerię, Mołdawię, Rosję, Ugandę i Ukrainę.

W raporcie zawarto ponad 20 rekomendacji, m.in. w sprawie zakazania przez kraje tzw. terapii konwersyjnych, a także praktyk przymusowej sterylizacji czy badań lekarskich.

Autorstwo: jkl
Źródło: Lewica.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.