Protesty paraliżują Francję! Chaos i rozruchy w Paryżu!

Opublikowano: 09.12.2018 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 3597

Francuzi najwyraźniej nie przestraszyli się gróźb rządowych. Z całego kraju nadchodzą informacje o manifestacjach, blokadach dróg, autostrad, komisariatów, budynków administracji i – gdzieniegdzie – o starciach z policją. W Paryżu policja zaczęła rano masowo aresztować pojawiających się manifestantów, ale to nie przeszkodziło uformować się tłumom, nie tylko na Polach Elizejskich, ale w wielu punktach miasta, gdzie trwają starcia z policją. Barykady manifestantów są niszczone przez wozy pancerne policji, niektóre płoną. Manifestacje „żółtych kamizelek” trwają też w Belgii, szczególnie w Brukseli, gdzie policja zamknęła dzielnicę z instytucjami europejskimi.

Bezprecedensowa mobilizacja policji i masowe aresztowania nie przeszkodziły „żółtym kamizelkom” przeprowadzić „Akt IV” swych protestów. W Paryżu policji wyposażonej w wozy pancerne udało się po godz. 18.00 „oczyścić” Pola Elizejskie z manifestantów, lecz ciągle trwają starcia wokół barykad w północnej części miasta i na Placu Republiki. Według przecieków z partii Macrona, milczący od tygodni prezydent ma na początku przyszłego tygodnia wygłosić w końcu przemówienie do narodu i ogłosić przy tej okazji „znaczące” ustępstwa wobec ruchu „żółtych kamizelek”, by uratować swą władzę.

Macron do tego stopnia nie rozumie o co chodzi żółtym kamizelkom, że wydał decyzję anulującą dodatkową akcyzę na paliwa samochodowe myśląc, że to uspokoi ludzi. Być może, gdyby to zrobił na początku listopada, mógłby na krótką metę powstrzymać protesty, lecz dzisiaj postulaty „żółtych kamizelek” wyrażają pragnienie radykalnej zmiany jego obłędnej, antyspołecznej polityki, co manifestantom wydaje się niemożliwe bez dymisji Macrona.

„Precz z Macronem!” i „Idziemy po ciebie!” pozostają głównymi hasłami manifestantów zarówno na prowincji, jak i w stolicy Francji. Siedziba prezydenta – Pałac Elizejski – jest chroniona przez uzbrojone jednostki specjalne żandarmerii i wozy pancerne, więc podejście tam będzie raczej niemożliwe. Tłumy „żółtych kamizelek” zablokowały więc autostradę otaczającą Paryż, a w mieście protesty rozlały się na Wielkie Bulwary, od strony Opery i dworców kolejowych w północnych dzielnicach.

Tysiące „żółtych kamizelek” zostało zamkniętych przez policję na Polach Elizejskich, gdzie dochodzi do regularnych starć, przerywanych momentami oczekiwania z obu stron. Inni protestujący kierują się w kierunku Bastylii i Placu Republiki, lecz najgwałtowniejsze rozruchy trwają na bulwarach, gdzie policja próbuje rozproszyć tłum szarżą wozów pancernych, masowym użyciem gazów łzawiących i granatów hukowych, strumieniami wody z wozów-cystern i wystrzeliwaniem kul gumowych. Są już pierwsi ranni, w tym ciężko.

Na węższych ulicach manifestanci próbują powstrzymać szarże policji płonącymi barykadami, rzucają brukiem lub kawałkami asfaltu. Gdzie indziej klękają przed atakującą policją z rękami na karkach, na wzór zdjęć ze zbiorowego aresztowania licealistów, które wczoraj obiegły cały kraj. W innych dużych miastach manifestacje są na ogół spokojniejsze.

„Akt IV” protestów zaznaczyły liczne starcia demonstrantów z policją także m.in. w Bordeaux, Marsylii, Nantes , Lyonie, Lille, Tuluzie, Grenoble, St. Etienne i dziesiątkach innych miejsc, jednak większość dzisiejszych manifestacji i blokad we Francji przebiegła stosunkowo spokojnie. W Paryżu starcia skończą się zapewne dopiero późną nocą. Na wielkim Placu Republiki, wypełnionym niemal w całości przez manifestantów, policja próbuje bezowocnie rozproszyć tłum. Zatrzymano już ponad 1500 osób, jednak ta rekordowa liczba może jeszcze wzrosnąć.

Francuzi domagają się poprawy poziomu życia najmniej zarabiających i powstrzymania polityki niszczenia francuskiego systemu socjalnego, sprawiedliwości fiskalnej i znacznych reform, które zdemokratyzowałyby obecny system polityczny.

Do masowych aresztowań doszło też w Brukseli, gdzie miejscowe „żółte kamizelki” zablokowały obwodnicę centrum miasta. W okolicach dzielnicy europejskiej doszło do gwałtownych starć z policją.

Autorstwo: JSz
Źródło: Strajk.eu [1] [2]
Kompilacja 2 wiadomości: WolneMedia.net


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

11 komentarzy

 1. maciek 10.12.2018 01:02

  Atos

  Pisz dalej co się dzieje bo w tej sprawie ufam tylko Tobie.

 2. Perun 10.12.2018 09:24

  @Atos
  Czy nie uważasz,że słuszna może być hipoteza Michalkiewicza o maczaniu łapek w wydarzeniach paryskich przez chłopaków z CIA? W ten sposób Trump miałby “ukarać” Macrona za jego idiotyczną wypowiedź w sprawie armii europejskiej no i, co najważniejsze, pozbyć się jednego z ważniejszych orędowników jej powstania?

 3. Fenix 10.12.2018 09:47

  Wspieram Francuzów i ich rewolucje. Zwyciężą ludzie !!!
  Wiadomości i zdjęcie z rewolucji Francuzów, z ekranu monitora.
  Każdy wysyła do każdego, to jest globalny ruch fali, globalne poparcie , globalna jedność ludzi
  W tym moc ludzi świadomych, tak zmienimy świat ludzie , w normalny. Jedność ludzi, chwałą ludzi!

 4. Maximov 10.12.2018 10:12

  @Atos
  Przyłączam się do prośby o rzetelną informację z Francji.
  To co czytam na portalach informacyjnych jest, hmmm…, niewiele warte.
  Liczę na Twoją relację.

 5. lboo 10.12.2018 10:20

  Jak dla mnie to też wygląda na sterowaną rewolucje w schemacie kolorowych rewolucji.
  Ruch ma od razu nazwę i logo (kamizelkę), ma tez dobrą organizacje i synchronizacje bo inaczej nie byłby w stanie się tyle utrzymać. Pomimo że Macron chce cofnąć podatek który podobno był przyczyną to ruch nadal walczy. Tym razem celem jest obalenie Macrona, czy to nie przypomina standardowego schematu?
  Nie wiem komu i do czego ta rewolucja jest potrzebna, mogę się tylko domyślać. Natomiast nie wygląda to na spontaniczny ruch oddolny. Na pewno motywowany niezadowoleniem społecznym, ale nie spontaniczny. Czas pokaże, na ukraińskim majdanie też wszystko na początku wyglądało pięknie, a jak się skończyło wiemy.

 6. Fenix 10.12.2018 10:40

  @ Iboo Władzę przejęli naznaczeni ludzie partii ? Ponawiany od lat,i popełniany BŁĄD przez ludzi! Ludzie oddali swoją władze , wyborem tych z partii.
  Wszyscy wygrani , to jedność ludzi i zachowana władza osobista!
  Ludzi wyborem ;jedno prawo ludzi dzielących władzę!

 7. Fenix 10.12.2018 10:44

  @ Iboo Władzę przejęli naznaczeni ludzie partii ? Ponawiany od lat BŁĄD, ludzi. Ludzie oddali swoją władze , wyborem tych z partii , oszustów kłamliwych raczących nas ułudą ?
  Ludzie mają zachować przynależną im władzę , Ja osobą uprawnioną !
  Nie, wyzbywać się swojej władzy , wyborem tych z partii ” ludzi ” z/do koryta ?
  Wszyscy wygrani , to jedność ludzi i zachowana władza osobista!
  Ludzi wyborem ;jedno prawo ludzi dzielących władzę!

 8. KrisK 10.12.2018 10:46

  CIA Putin… Kto jeszcze jest prowokatorem? Cóż może może królowa Elżbieta? W sumie miała by motyw i wskazuje na putina co przypomina starą doktrynę “łapaj złodzieja” Zaczyna to być kuriozalne i straszne. Cokolwiek sie dziej niewygodnego władzy to władza mówi że to Putin i że będzie aresztować. Inwigilują i blokują konta “agresywne i siejące dezinformację”
  Czy ten artykuł i linki do filmów to też mowa nienawiści i dezinformacja? A może to działanie Putina?

  Może uświadomcie sobie że Francja to nie kraina miodem i mlekiem płynąca. Ludzie mają podobne problemy jak u nas. Emerytom nie starcza często na mieszkanie i jedzenie. młodzi ludzie nie mają pracy jaką by chcieli. Co więcej nie mają swobody wyrażania opinii i np nie mogą nosić krzyży. Za poglądy inne niż poprawne jest się w szkołach nękanym.
  Ich prezydent kolejny już ma zasadniczo w nosie ich w nosie i ludzi traktuje jak poddanych. Od czasu zamachów żyją w stanie napięcia i niepewności a wmawia im się że wszytko gra i buczy. Czy to za mało do wyjścia na ulicę?

  Putin nie musi za niczym stać. Poza tym działania marcona są tak destrukcyjne że głupotą rosji było by go obalać.
  To co się zaczyna dziać w Francji to efekt lat ignorowania przez europolityków zwykłych ludzi.

 9. Fenix 10.12.2018 11:28

  Zniewoleni ludzie zwracają sobie władzę . Ludźmi wolnymi jesteśmy ! Ja ,ufam swojej władzy osobiście dzielonej, co daje godność . Nie ufam twojej władzy sprawowanej , to odbiera godność .

 10. Maximov 10.12.2018 13:26

  @Atos
  Dzięki i czekam niecierpliwie.
  Miłej pracy!

 11. lboo 10.12.2018 13:35

  @Atos: Niestety nie mam pewnych źródeł informacji dlatego opieram się na domysłach i analogiach.
  Trzymam kciuki żeby faktycznie ten ruch poprawił sytuacje protestujących i całego społeczeństwa.
  Natomiast historia uczy nas ze takie spontaniczne ruchy często są w czyimś interesie i przez kogoś inicjowane. I stąd dziele się swoją wątpliwością.
  Rewolucja tylko zmienia władzę, natomiast to jaka będzie ta następna władza zależy od poziomu świadomości społeczeństwa, jeśli ta się nie zmieni przyjdzie władza która będzie taka sama. Społeczeństwo powinno raczej zmuszać władzę do działania na rzecz rozwoju społeczeństwa, ale do tego społeczeństwo powinno mówić jednym głosem i wiedzieć co dla niego dobre.

  Naprawdę ciesze się że dzielisz się swoimi informacjami i wrażeniami z wewnątrz. To o wiele bardziej wiarygodne niż informacje z mediów.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.