Prezydent Duda podpisał „ustawę kagańcową”

Opublikowano: 05.02.2020 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1344

Jak poinformował rzecznik prezydenta RP Błażej Spychalski, Andrzej Duda podpisał nowelizację m.in. „Prawa o ustroju sądów powszechnych” i „Ustawy o Sądzie Najwyższym”.

Projekt ustawy nowelizującej przepisy dotyczące ustroju sądów, złożony przez posłów Prawa i Sprawiedliwości w zeszłym tygodniu, zakłada m.in. wprowadzenie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów za działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, działania kwestionujące skuteczność powołania sędziego oraz za działania o charakterze politycznym. Mają zostać wprowadzone także zmiany w procedurze wyboru I. prezesa Sądu Najwyższego. Kandydat na to stanowisko będzie mógł zostać zgłoszony przez każdego sędziego SN.

Nowelizacja projektu PiS jest ostro krytykowana przez środowiska sędziowskie i opozycję. Politycy partii Jarosława Kaczyńskiego przekonują, że zmiany są konieczne, aby zatrzymać chaos, który ich zdaniem wprowadza część sędziów.

Poprawek nie popiera też Unia Europejska. Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy niedawno przyjęło rezolucję krytykująca Polskę za reformę sądownictwa. PACE ubolewa nad tym, że reformy sądownictwa w różnych aspektach są sprzeczne z normami europejskimi i standardami, dlatego że „podkopują i wyrządzają dużą szkodę niezawisłości systemu sądownictwa i nadrzędności prawa w Polsce”. Autorzy rezolucji podkreślają, że reformy w Polsce sprawiają, że system sądowniczy kraju staje się podatny na ingerencję i kontrolę ze strony władzy wykonawczej.

Jak poinformował rzecznik KE Christian Wigan w reakcji na podpisanie nowelizacji przez polskiego prezydenta, organ analizuje ostateczny tekst noweli pod względem zgodności z unijnym prawem. Komisja bez wahania podejmie odpowiednie działania, jeśli zajdzie taka potrzeba – zaznaczył Wigan.

Politycy opozycji aktywnie zareagowali na podpis Andrzeja Dudy pod nowelizacjami. „Decyzja prezydenta jest kwintesencją niesamodzielności i wpisania się w antyobywatelską i antyeuropejską politykę PiS. To kolejny krok w zagwarantowaniu obozowi władzy bezkarności, a Polsce – absolutnego chaosu w sądownictwie. Wstyd Panie Prezydencie” – napisał szef PO Borys Budka na „Twitterze”. „To smutny dzień. Andrzej Duda po raz kolejny podpisał ustawę, która niszczy praworządność. To kolejny krok w stronę Polexitu” – czytamy we wpisie Małgorzaty Kidawy-Błońskiej na „Twitterze”.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. MasaKalambura 05.02.2020 17:25

  I bardzo dobrze.

 2. majkel 06.02.2020 06:58

  W końcu. Cały naród na to czekał. A tak na marginesie, to Budka, Nitras, Szczerba i kilku ich kolegów wywołują największy chaos i szkodzą Polsce. Dobrze, że Tusk i Komorowski zeszli ze sceny

 3. Maximov 06.02.2020 10:28

  Bardzo dobrze?
  Jesteśmy własnie na prostej drodze do jakiejś formy dyktatury, wykopią nas z UE (chodzi mi głównie o koszty i chaos, samo wyjście jest OK) i dodatkowo będziemy mieli taki burdel, że normalnie żyć się nie będzie dało, np. podważą Ci prawo własności i dochodź swego w sądach, które są (albo i nie) legalnie działające.
  Gospodarka poleci na pysk jak zagraniczne firmy zaczną się masowo ewakuować z Polski (gigantyczny chaos prawny) a w związku z brakiem kasy w budżecie będą podwyższane podatki oraz cięte wydatki.
  To z kolei spowoduje kolejną masową emigrację i pogłębi zapaść Polski.
  Tutaj już krótka droga aby na te zgliszcza wkroczyły pod płaszczykiem pomocy państwa sąsiednie lub nasz “największy sojusznik” zza oceanu.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.