Porozumienie rządu Nepalu z maoistami

Opublikowano: 16.01.2011 | Kategorie: Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 224

NEPAL. Rząd Nepalu i powstańcy maoistowscy doszli do porozumienia, w wyniku którego w ciągu trzech miesięcy powstanie nowy rząd. Pushpa Kamal Dahal, przywódca maoistów, znany jako Prachanda, powiedział, że ugoda dotyczy sposobu, w jaki kontynuowany będzie proces pokojowy.

Korespondentka Al-Dżaziry Prerna Suri doniosła 14 stycznia z Katmandu, że powstanie sześcioosobowe ciało, w skład którego wejdzie trzech członków głównych partii politycznych, w tym maoistowskiej, a także trzech przedstawicielek specjalnego komitetu. Powiedziała, że jego zadaniem będzie zajmowanie się głównymi klauzulami porozumienia pokojowego, a to oznacza ponowne przyłączenie się byłych bojowników maoistowskich do nepalskiej armii, a także monitorowanie składów broni i amunicji, czym poprzednio zajmowała się ONZ.

Prachanda powiedział, że w ciągu dwóch lub trzech miesięcy 19 tysięcy byłych bojowników zostanie zrehabilitowanych, a w jednocześnie zostanie uformowany nowy rząd Nepalu. Oświadczenie to miało miejsce, gdy ONZ zakończyło 14 stycznia swoją trwającą cztery lata misję pokojową. Personel monitorujący broń pozostaje w obozach, w których przebywają tysiące byłych powstańców maoistowskich, tylko do 15 stycznia.

Opracowanie: Jarosław Klebaniuk
Źródło: Lewica


Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.