Polski węgiel bezużyteczny?

Opublikowano: 13.03.2020 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 958

Od blisko 40 lat wydobycie węgla kamiennego w Polsce jest systematycznie zmniejszane. Według ekspertów, nie ma żadnych szans na to, by czarny kruszec pozyskiwany przez polskie kopalnie mógł konkurować z tańszym węglem z importu.

Nawet o 100 złotych za tonę tańszy jest węgiel importowany z krajów wschodnich. Jednocześnie surowiec ten ma wyższe, albo porównywalne z polskimi właściwości energetyczne. Rodzi to sytuację, w której obok kopalń rosną hałdy bezużytecznego węgla.

Co będzie dalej? Według rządowej prognozy do roku 2040 nastąpi zauważalny spadek wydobycia. W opublikowanych w listopadzie „Wnioskach z analiz prognostycznych dla sektora paliwowo-energetycznego” założono, że w ciągu najbliższych 20 lat wydobycie węgla spadnie o 35 proc., czyli o ponad 20 mln ton i w 2040 roku wyniesie 40 mln ton.

Warto jednak zwrócić uwagę, że żadna z opracowanych po 1980 roku analiz nie znalazła potwierdzenia. Wydobycia w ostatnich czterech dekadach było bowiem niższe niż zakładano. Jest zatem bardzo możliwe, że ostatnia tona węgla kamiennego wyjedzie na powierzchnie w roku 2040 albo kilka lat później.

Stanie się tak wtedy, gdy wynaleziony zostanie surowiec zastępczy, który pozwoli odejść do stosowania koksu w przemyśle metalurgicznym. Obecnie wydobywamy w Polsce ok. 12 mln ton węgla koksowego i od lat się to nie zmienia (+/- 1 mln t/rok), bo popyt na ten surowiec nie maleje. Cały spadek wydobycia przypada natomiast na węgiel energetyczny, czyli paliwo dla elektrowni i do ogrzewania domów. Jest bardzo prawdopodobne, że węgla do produkcji koksu będziemy potrzebować dużo dłużej, niż tego do palenia w kotłach. Najprawdopodobniej więc 2-3 kopalnie JSW, po wielomiliardowych inwestycjach, będzie w stanie wydobywać węgiel jeszcze po 2040 roku.

Jeśli zaś koks nadal będzie używany w hutach, wówczas i tak zamiast 40 mln ton planowanych przez rząd, wydobycie węgla kamiennego spadnie do 10-20 mln ton w 2040 roku.

Sporo europejskich państw porzuciło już wydobycie węgla kamiennego. Austria zrobiła to jako pierwsza – w 1965 roku, Holandia w 1976, Irlandia w 1990, Węgry, Belgia i Szwecja w 1992, Chorwacja w 1999, Rumunia w 2003, Francja i Serbia w 2004, Bułgaria w 2013, Włochy w 2015, a Niemcy i Hiszpania w 2018 roku. Wydobycie węgla kamiennego dobiega końca także w Czechach, Norwegii, Wielkiej Brytanii i w Ukrainie.

Zakończenie wydobycia węgla musi być procesem zaplanowanym na lata – tak aby nie dopuścić do powtórki sytuacji z lat dziewięćdziesiątych, kiedy ośrodki takie jak Wałbrzych, po zamknięciu zakładów zostały skazane na wieloletnią zapaść gospodarczą i społeczną.

Autorstwo: PN
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 3, średnia ocena: 1,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
donkey
Użytkownik
donkey

@Admin
“nie ma żadnych szans na to, by czarny kruszec pozyskiwany przez polskie kopalnie mógł konkurować z tańszym węglem z eksportu” – z importu, bo my go kupujemy. Eksportuje Rosja.

Arcetron
Użytkownik
Arcetron

Nie wiecie co piszecie !, polski węgiel jest cenniejszy niż złoto i platyna.
Nie wszyscy wiedzą że w Polsce są największe złoża węgla na świecie, nowoczesna technologia w oparciu o grafen jest blokowana a czemu ?
CO2 jest dobrym pretekstem aby wykluczyć węgiel z obiegu aby ten kopalny cud był wykorzystany do produkcji GRAFENU.

Jak się wycina konkurencję ? doprowadza się do bankructwa i wykupuje za grosze pod pretekstem pomocy czy FUZJI.

Z polskim węglem jest podobnie, najpierw doprowadzić do braku zapotrzebowania lub zmniejszenie wydobycia do ceny nie opłacalnej utrzymania kopalń a potem jakaś zachodnia firma wykupuje wszystkie złoża węgla i wydobywa ten węgiel ale już nie jako produkt opałowy a ekologiczny półprodukt do wytwarzania ogniw bateryjnych, półprzewodników, mikroprocesorów, i wyświetlaczy LCD .

Kto wygrywa ?

LichoNiespi
Użytkownik
LichoNiespi

Do cholery ja sie zapytuje jesli polski wegiel jest bezuzyteczny to po cholere byly te Powstania Slaskie.

LichoNiespi
Użytkownik
LichoNiespi

Jakis tu niby to inteligentny dziennikarz a wg mnie kawal debila napisal cyt….Polski wegiel bezuzyteczny?
Wg mnie a jestem poza Polslom wiecej niz 40 lat i moj poski jezyk jaki jest taki jest ale uwazam ze nie jest az taki zly jak tego madrali dziennikarza ktory napisal taki naglowek…po dawnemu to w dobrym systemie edukacji szkolnej danoby mu dwoje z jezyka polskiego za taki tytul. a ten cwaniaczek w tzw nowej skorunpowanej Polsce za rzadow nierzadu warszawskiego jest dziennikarzem….koniec swiata-koniec Polski…
..dla przypomnienia temu cwaniakowi i temu ktp sprawdza i cenzoruje teksty przypominam ..naglowek powiniem bzmiec…..Czy Polski wegiel jest bezuzyteczny?

Potrzebujemy Twojej pomocy!

 
Wyczerpują się środki na działalność Naszego Portalu. W tym miesiącu pomoc finansowa zmalała i istnieje zagrożenie zbiórki na działalność w sierpniu. Dlatego prosimy wszystkich dobrych i szczodrych ludzi, dla których los Naszego Portalu nie jest obojętny, ponieważ go cenią za kulturę słowa oraz wzbogacenie ich wiedzy i życia, o pomoc w szczęśliwym ukończeniu zbiórki na działalność nadchodzącym miesiącu. Aby zapewnić Naszemu Portalowi stabilność w przyszłości, zachęcamy również do dołączania do elitarnej, stałej grupy wspierających. Zostań naszym sponsorem! Nie pozwól aby portal „Wolne Media” zawiesił działalność! Ważny jest każdy grosik! Czy nam pomożesz?

Nasze konto bankowe TUTAJ – Konto PayPala TUTAJ