Polska stepowieje na naszych oczach

Opublikowano: 05.07.2022 | Kategorie: Audycje, podcasty i vlogi

Liczba wyświetleń: 1198

Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami i analizami, ponad 55% powierzchni naszego kraju jest w zasięgu silnego stopnia zagrożenia występowaniem suszy. Proces stepowienia Polski jest bezpośrednio związany z problematyką suszy, która co roku stają się coraz bardziej dotkliwa i niebezpieczna w skutkach. Hydrolodzy mówią wprost, że wody z której korzystamy zabraknie dla kolejnego pokolenia jeśli pogarszająca się sytuacja nie ulegnie poprawie. Dr Sebastian Szklarek, hydrolog z Polskiej Akademii Nauk powiedział, iż obecnie ratują nas ogromne podziemne struktury, z których korzystamy. Czerpanie tej wody, która tworzy się dziesiątki i setki lat spowoduje jej deficyt i jeśli teraz za szybko ją odpompujemy, dla przyszłych pokoleń może jej już nie starczyć. Obecnie w naszym kraju zatrzymuje się jedynie 6,5% wód opadowych a powinniśmy przynajmniej 2 razy więcej. Według raportu głównego urzędu statystycznego z 2021 roku, Polska zajmuje 24 miejsce w Unii Europejskiej pod względem odnawialnych zasobów słodkiej wody, przypadających na jednego mieszkańca. Na jednego mieszkańca Polski ten zasób wynosi jedynie1600 m3 na mieszkańca w czasie roku co przez ekspertów ocenianie jest jako zagrożenie stresem wodnym. Wartości rzędu 3000 m3 uznawane są za niepokojąco niskie, jednak sytuacja w Polsce oceniona jest jako poniżej poziomu bezpieczeństwa wodnego. Co ciekawe, zgodnie z informacjami podawanymi przez Organizację Narodów Zjednoczonych, granicą, poniżej której kraj uznaje się za zagrożony niedoborem wody jest 1700 m3 na mieszkańca. Jak widzimy, sytuacja z wodą w naszym kraju nie wygląda najlepiej.


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.