Polska planuje wystrzelenie kilku własnych satelitów

Opublikowano: 25.01.2016 | Kategorie: Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 487

Bardzo możliwe, że w ciągu 5 lat, polska armia wzbogaci się o własne satelity szpiegowskie. Jak informują polskie media, trwa opracowanie studium wykonalności budowy kilku polskich satelitów, w tym przynajmniej dwóch, które będą należały tylko do MON.

Kilka tygodni temu Polska Agencja Kosmiczna POLSA ogłosiła trzy przetargi, które określają polską obecność w przestrzeni kosmicznej. Na tym polu niestety mamy spore opóźnienia w stosunku do innych krajów, a jeśli chcemy być traktowani jako państwo poważne, nie sposób nie posiadać floty własnych satelitów.

Pierwszy przetarg ogłoszony przez POLSA zakłada budowę satelity do badania kosmosu. Nie wiadomo dokładnie o jakich badaniach mowa, ale można założyć, że przynajmniej oficjalnie będzie wykorzystywany przez polskich naukowców. Kolejny polski satelita ma prowadzić radarowe obserwacji Ziemi. Każdy z nich mógłby też być wyposażony w systemy umożliwiające wykonywanie fotografii naszej planety w dużej rozdzielczości co może mieć też znaczenie militarne.

POLSA planuje również stworzenie satelity śledzącego inne satelity i kosmiczne śmieci przelatujące nad Polską. Tego typu urządzenie, zdolne do wykrycia operujących nad naszym krajem satelitów szpiegowskich może być również bardzo użyteczne dla polskiej armii. Oprócz planów naszej agencji kosmicznej są też plany budowy satelitów stricte wojskowych. MON planuje budowę przynajmniej dwóch takich urządzeń. Koszt obu ma wynieść około miliard złotych. Pierwszy z tych satelitów ma powstać najszybciej w ciągu pięciu lat.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. malpa7 25.01.2016 22:19

    hi,hi,hi,hi ,ale śmieszny ten kraik.

  2. mr_craftsman 27.01.2016 11:20

    Drogie zakompleksione głupki i tępe trolle. Własna sieć satelitarna jest niezbędna dla niezależnej komunikacji i rozpoznania strategicznego. Udowodnił to niedawny konflikt na Ukrainie, gdzie wojska ukraińskie straciły 3/4 najlepszego sprzętu i ludzi, bo nie mieli własnego rozpoznania, tylko amerykańskie – a USA skąpiło im danych, nie chcąc “eskalować”.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.