Polska odpowiedzialna za błędy ws. Olewnika

Opublikowano: 06.09.2019 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 601

Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał dziś wyrok ws. porwania i śmierci Krzystzofa Olewnika. Polska ma zapłacić jego rodzinie 100 tys. euro zadośćuczynienia.

Jak informuje Onet, według trybunału polskie władze są odpowiedzialne za szereg błędów popełnionych przez policję w trakcie prowadzenia sprawy, co w rezultacie doprowadziło do śmierci Krzysztofa Olewnika.

Krzysztof Olewnik, syn znanego przedsiębiorcy z Płocka, został porwany w nocy z 26 na 27 października 2001 roku. Uprowadzono go z jego domu w Drobinie dzień po imprezie, w której brali udział m in. policjanci. Dwa dni po zaginięciu rodzina otrzymała od porywaczy żądanie okupu w wysokości 300 tys. dolarów. Mimo, że porywacze wielokrotnie kontaktowali się z rodziną, policja nie była w stanie ustalić, kim są. Porywacze nie zostali zatrzymani nawet, gdy policja dostała anonimowy list z informacją, kim są przestępcy.

W 2003 roku porywacze otrzymali okup a dwa miesiące później Krzysztof Olewnik został zabity. Jego ciało odnaleziono pod Ostrołęką w 2006 roku. Za porywaczy i morderców Olewnika uznano Wojciecha Franiewskiego, Sławomira Kościuka i Roberta Pazika, wszyscy popełnili samobójstwo w więziennych celach.

Rodzina Krzysztofa Olewnika oskarżyła polskie władze o jego śmierć, twierdząc, że policja nie przeprowadziła skutecznego dochodzenia w jego sprawie i tym samym nie ochroniła jego życia.

ETPC uznał, że w sprawie Olewnika doszło do naruszenia art. 2 (prawo do życia) Europejskiej Konwencji Praw Człowieka “w związku z niewypełnieniem przez państwo obowiązku ochrony życia krewnego skarżących” oraz naruszono art. 2 konwencji “w związku z nieodpowiednim dochodzeniem w sprawie jego śmierci”.

Ponadto, pomimo dochodzenia parlamentarnego w tej sprawie, które doprowadziło do bardzo krytycznego sprawozdania, i starań organów prokuratorskich o wszczęcie postępowania przeciwko policji, prokuratorom i wysokiej rangi urzędnikom służby cywilnej, postępowanie w sprawie zabójstwa pana Olewnika nadal trwało 17 lat po jego porwaniu i okoliczności tych wydarzeń nie zostały w pełni wyjaśnione – głosi wyrok trybunału, przytoczony przez „Onet”.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Dandi1981 06.09.2019 18:27

    Postepowanie trwalo 17 lat I akurat dzien przed wyborami , kolchoz wytyka bezprawie w polsce, a kto zarzadzal policja 17 lat temu?

  2. Cosmo 07.09.2019 07:16

    A kogo To obchodzi poza rodziną zamordowanego? To kolejny przykład “państwa teoretycznego” o którym mówił Sienkiewicz. Oto jak silne są macki byłych ubeków. Niewygodni dalej będą “popełniać samobójstwa” i nikt tego nie powstrzyma.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.