Polska i Węgry się poddały?

Opublikowano: 10.12.2020 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2080

Pojawiają się informacje o ostatecznym kompromisie pomiędzy Polską i Węgrami a pozostałymi państwami Unii Europejskiej. Zakłada on powiązanie mechanizmu praworządności z unijnymi środkami, ale z wytycznymi do odpowiedniego rozporządzenia. Były minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski uważa podobne posunięcie za „przegranie polskiej suwerenności”.

Przyszłoroczny budżet UE ma być wyjątkowy, oczywiście z powodu problemów gospodarczych związanych z pandemią koronawirusa. Przy tej okazji unijna wierchuszka postanowiła jednak załatwić swoje interesy, dlatego wypłata środków z unijnego budżetu ma być powiązana z mocno niesprecyzowanym mechanizmem praworządności. Pod tym pojęciem należy oczywiście rozumieć odklejenie wymiaru sprawiedliwości od otaczającej rzeczywistości.

Dotychczas na łączenie obu tych spraw nie zgadzały się Polska i Węgry, mając również wsparcie Słowenii. Wczoraj do Warszawy na konsultacje na ten temat przyleciał węgierski premier Viktor Orbán, który spotkał się z premierem Mateuszem Morawieckim i wicepremierem Jarosławem Kaczyńskim. Ostatecznie mieli oni zgodzić się na „kompromisowe” rozwiązanie. Tym samym mechanizm praworządności będzie obowiązywał, lecz załączone będzie do niego rozporządzenie z wytycznymi na ten temat.

Krytycznie do takiej decyzji odniósł się na Twitterze wspomniany były szef polskiej dyplomacji. Co prawda nie rozwinął on dokładnie swojej myśli, ale komentując „kompromis” stwierdził, że jest on „przegraniem polskiej suwerenności”. Krytyczny wobec propozycji UE jest też wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta z Solidarnej Polski. Jego zdaniem obecne plany unijne przewidują przekształcenie wspólnoty w jednolite państwo europejskie.

Na podstawie: DoRzeczy.pl, Twitter.com
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.