Polregio stawia na wideomaty

Opublikowano: 23.09.2023 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1973

Polregio, największy pasażerski przewoźnik w Polsce z 27-procentowym udziałem w rynku, zaprezentował na Międzynarodowych Targach Kolejowych „Trako” 2023 dwa rodzaje urządzeń samoobsługowych. Nowoczesne formy zakupu biletów to duże udogodnienie dla pasażerów. Podczas targów spółka podpisała również umowę o strategicznej współpracy z Centralnym Portem Komunikacyjnym.

Firma stawia na nowoczesne sposoby sprzedaży biletów. Nowe urządzenia samoobsługowe umożliwiają zakup biletu na każdym etapie podróży – na dworcu (wideomat wewnętrzny), na peronie (wideomat zewnętrzny), jak również na pokładzie pociągów największego polskiego przewoźnika (biletomat mobilny). „Rozszerzamy ofertę handlową o nowe kanały sprzedaży z myślą o naszych pasażerach. Obecnie mamy ok. 120 kas stacjonarnych oraz ok. 90 biletomatów i 10 nowoczesnych wideomatów. Trwa proces montażu 18 kolejnych wideomatów, a w ostatnich dniach podpisaliśmy umowę na montaż blisko 30 mobilnych biletomatów, które będą instalowane w taborze obsługującym województwo wielkopolskie” – zapowiedział Adam Pawlik, prezes zarządu Polregio S.A.

Wideomaty, wprowadzone w ramach pilotażu w październiku 2022 r., odniosły spory sukces — w wybranych lokalizacjach wyniki sprzedaży przekroczyły założenia przewoźnika. Działają one całą dobę jak klasyczne biletomaty. Dodatkowo w godz. 6-22 umożliwiają zakup biletu za pośrednictwem e-kasjera w ramach wideorozmowy, podobnie jak w standardowym okienku kasowym. Nowe wideomaty są montowane na dworcach w województwie pomorskim, opolskim, wielkopolskim oraz lubelskim. Docelowo do końca przyszłego roku pojawią się również w innych regionach.

Wideomaty stanowią innowacyjne rozwiązanie na kolei, gdyż oprócz funkcjonalności biletomatu są wyposażone w mikrofon, głośnik oraz kamerę. Dzięki temu urządzenia te mają cechy tradycyjnej kasy biletowej. Dodatkowo wideomat sprzedaje bilety wszystkich przewoźników kolejowych w Polsce, co w przypadku tradycyjnych biletomatów dotychczas było niemożliwe. Kolejną zaletą wideomatów jest ich efektywność kosztowa poprzez wyeliminowanie płatności gotówką (co nadal jest możliwe u kierownika pociągu) – są znacznie tańsze w utrzymaniu, co pozwala uzupełnić ofertę kas stacjonarnych, zlokalizowanych główne na dużych dworcach, o małe stacje w całej Polsce. Ma to bardzo duże znaczenie dla Polregio, bo pociągi przewoźników zatrzymują się na ok. 1900 stacjach w całym kraju. Tradycyjnych okienek kasowych przewoźnik posiada jedynie 120. „Zaprojektowaliśmy urządzenia skrojone na miarę potrzeb pasażerów kolei, zwracając uwagę na różnorodne miejsca, w których mogą oni potrzebować zakupić bilet: na dworcach, peronach, czy nawet bezpośrednio w pociągu” – stwierdził Jarosław Leśniewski, prezes zarządu M4B S.A., firmy, która zbudowała nowoczesny wideomat.

Zakup biletów będzie również możliwy bezpośrednio w pociągu, dzięki zamontowanemu na jego pokładzie nowemu biletomatatowi mobilemu. Pierwszych 30 biletomatów pojawi się w składach Polregio jeżdżących w woj. wielkopolskim. Również i te urządzenia są efektywne kosztowo – tak jak wideomaty nie obsługują płatności gotówką, natomiast pasażerowie nadal mogą kupić bilet w ten sposób u kierownika pociągu.

Marcel Klinowski, wiceprezes zarządu Polregio S.A. zwrócił uwagę na wymierne finansowe korzyści, jakie zyska spółka po zainstalowaniu wszystkich trzech rodzajów automatów biletowych. „Wprowadzenie trzech rodzajów urządzeń samoobsługowych pozwoli spółce na zmniejszenie kosztów sprzedaży biletów przy jednoczesnym zwiększeniu dostępności tego kanału sprzedaży. Urządzenia będą dostosowane do potrzeb pasażerów w każdej grupie wiekowej, w tym osób z niepełnosprawnościami. Automat jest opisany językiem Braille’a, a połączenie z e-kasjerem można wywołać również fizycznym przyciskiem” – podkreślił Klinowski.

W 2024 roku przewoźnik planuje uzupełnić ofertę o kolejnych 90 urządzeń wewnętrznych i zewnętrznych, co zwiększy dostępność zakupu biletów na dworcach. Jednocześnie przewoźnik nie rezygnuje z ekspansywnego rozwoju kanałów zdalnych – aplikacji oraz własnej strony www, gdzie można kupić bilet.

Udział zdalnych kanałów sprzedaży w Polregio w ostatnich trzech latach wzrósł trzykrotnie i w drugim kwartale 2023 roku tę formę zakupu wybrało już 35 proc. podróżnych. Trend ten w przyszłych latach się utrzyma. Polregio sukcesywnie zwiększa liczbę różnego rodzaju urządzeń samoobsługowych, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pasażerów. „Prognozy pokazują, że do 2030 roku łączny udział automatów biletowych według liczby sprzedanych biletów będzie wyższy niż w przypadku stacjonarnych kas biletowych. To wynik dalszego procesu cyfryzacji oraz zmiany pokoleniowej. Wideomaty na kolei eliminują istotną lukę w procesie automatyzacji sprzedaży, jednocześnie umożliwiając kontakt z drugim człowiekiem w trakcie zakupu biletu” – podkreślił Adam Pawlik, prezes zarządu Polregio S.A.

Ponadto na targach „Trako” przedstawiciele Centralnego Portu Komunikacyjnego i Polregio podpisali umowę o strategicznej współpracy w zakresie wspólnego działania na rzecz rozwoju usług kolejowych.

Tym samym obie spółki już teraz intensywnie pracują nad trzema możliwymi obszarami przyszłej współpracy: serwisowaniem tzw. poolu taborowego CPK w Punktach Utrzymania Taboru należących do Polregio; obsługą przez Polregio połączeń międzyregionalnych na liniach CPK (pociągi kategorii RegioExpress) i tworzeniem oferty handlowej z wykorzystaniem doświadczenia przewoźnika, jego sieci handlowej oraz autorskich rozwiązań Polregio, w tym tworzonego obecnie, nowego systemu sprzedaży największego pasażerskiego przewoźnika w Polsce.

Źródło: PAP-MediaRoom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6 komentarzy

  1. Admin WM 23.09.2023 12:46

    A w przyszłości te kasjerki online zastąpią kasjerki sztucznej inteligencji.

  2. Katarzyna TG 23.09.2023 15:03

    Wideomat, “rozmowa” z fejk-kasjerem (botem AI), wyeliminowanie płatności gotówką – ależ ten globalizm madeinWEF mocno wchodzi.. gawiedź oczywiście będzie zachwycona. Co prawda niebawem się okaże że u kierownika już NIE można płacić gotówką ale kto by się tam przejmował takimi drobiazgami.

    Poza tym – jaka jest podstawa prawna i faktyczna uzasadniona przy zbieraniu danych biometrycznych osób kupujących bilety w wideomacie? Czy wizerunek twarzy i głos są zgodnie z RODO jeszcze danymi biometrycznymi i są jakkolwiek chronione? Czy zakup biletu jest niemożliwy bez nagrywania czyjejś twarzy?

  3. Kazma 23.09.2023 16:49

    Instalacja każdego nowego systemu płatności, urządzeń, płatomatów itd. bez możliwości zapłacenia gotówką powinna być ścigana przez prokuraturę jako przestępstwo przeciwko podstawowym prawom i wolnościom obywateli!

  4. replikant3d 23.09.2023 17:46

    Kazma, Pomarzyć…klakierki globalistów wprowadzające te rzeczy mają to głęboko tam gdzie słońce nie dochodzi…A RODO okazało się w praktyce fikcją….

  5. Admin WM 24.09.2023 07:51

    A dlaczego taki wideomat nie może być równocześnie wpłatomatem? Wtedy można by było płacić za bilety gotówką. A nawet ją wypłacać, co przy coraz mniejszej liczbie bankomatów ułatwiłoby dostęp do gotówki. Oczywiście chodzi o eliminowanie gotówki z obrotu.

    Wysłałem do prezesa Polregio p. Adama Pawlika maila z propozycją, by dodał opcję wpłatomatowo-bankomatową.

  6. sga 24.09.2023 09:32

    jakie to ma znaczenie jak i tak jest burdel z biletami
    sa za drogie jak zawsze
    promocyjne tylko w obrebie kilku spolek itd
    cyrk i zlodziejstwo. nic nowego

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.