Polacy wyjeżdżają do Niemiec za pracą

Opublikowano: 22.06.2011 | Kategorie: Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 153

NIEMCY. O 150 proc. wzrosła liczba osób zatrudnionych w Niemczech za pośrednictwem agencji skupionych w Polskim Forum HR.

Spośród wszystkich delegowanych pracowników lub pracowników rekrutowanych na potrzeby niemieckich pracodawców, najliczniejszą grupę stanowią pielęgniarki i pielęgniarze oraz opiekunki (opiekunowie) – 47 proc. Grupa ta dominowała już na długo przed całkowitym otwarciem niemieckiego rynku pracy od 1 maja br. Większość agencji zatrudnienia, delegujących Polaków do Niemiec, pracowała wyłącznie z tą grupą zawodową.

Kolejną ważną grupą są wykwalifikowani specjaliści, głównie: ślusarze, cieśle, malarze, spawacze, elektrycy.

Specjaliści IT stanowili około 13 proc. wszystkich pracowników, którzy wyjechali do Niemiec po pierwszym maja lub też wyjadą w ciągu kilku tygodni, bowiem finalizowane są już umowy z pracodawcami niemieckimi.

Grupą, która z pewnością będzie się powiększać, są pracownicy produkcyjni – ocenia Lewiatan. Poziom wynagrodzeń tej grupy w Niemczech jest blisko 4 razy wyższy niż w Polsce. Dodatkowo, nie zawsze jest tu potrzebna znajomość języka niemieckiego – w przypadku zespołu pracowników wystarczy, że jego kierownik zna ten język w stopniu komunikatywnym.

Pracownicy call center stanowią aż 7 proc. wszystkich osób, które wyjechały za pośrednictwem agencji. Wcześniejsze prognozy nie wskazywały na tak duże zainteresowanie pracodawców niemieckich tą grupą. Aby otrzymać pracę w call center, trzeba przede wszystkim wykazać się bardzo dobrą znajomością języka niemieckiego. Wśród zakontraktowanych pracowników inżynierowie stanowią jedynie 4 proc. wszystkich delegowanych pracowników za pośrednictwem agencji PFHR. Jednym z powodów są zapewne bardzo wysokie wymagania, jakie się im stawia – niezbędne jest długoletnie doświadczenie zawodowe oraz bardzo dobra znajomość języka niemieckiego. Pracownicy, którzy spełnią te wymagania, są najczęściej rekrutowani w Polsce i zatrudniani bezpośrednio u niemieckich pracodawców. Sektory, do których są oni kierowani, to najczęściej przemysł samochodowy, transportowy i lotniczy.

Źródło: Władza Rad

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o