Polacy wyjeżdżają do Niemiec za pracą

Opublikowano: 22.06.2011 | Kategorie: Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 193

NIEMCY. O 150 proc. wzrosła liczba osób zatrudnionych w Niemczech za pośrednictwem agencji skupionych w Polskim Forum HR.

Spośród wszystkich delegowanych pracowników lub pracowników rekrutowanych na potrzeby niemieckich pracodawców, najliczniejszą grupę stanowią pielęgniarki i pielęgniarze oraz opiekunki (opiekunowie) – 47 proc. Grupa ta dominowała już na długo przed całkowitym otwarciem niemieckiego rynku pracy od 1 maja br. Większość agencji zatrudnienia, delegujących Polaków do Niemiec, pracowała wyłącznie z tą grupą zawodową.

Kolejną ważną grupą są wykwalifikowani specjaliści, głównie: ślusarze, cieśle, malarze, spawacze, elektrycy.

Specjaliści IT stanowili około 13 proc. wszystkich pracowników, którzy wyjechali do Niemiec po pierwszym maja lub też wyjadą w ciągu kilku tygodni, bowiem finalizowane są już umowy z pracodawcami niemieckimi.

Grupą, która z pewnością będzie się powiększać, są pracownicy produkcyjni – ocenia Lewiatan. Poziom wynagrodzeń tej grupy w Niemczech jest blisko 4 razy wyższy niż w Polsce. Dodatkowo, nie zawsze jest tu potrzebna znajomość języka niemieckiego – w przypadku zespołu pracowników wystarczy, że jego kierownik zna ten język w stopniu komunikatywnym.

Pracownicy call center stanowią aż 7 proc. wszystkich osób, które wyjechały za pośrednictwem agencji. Wcześniejsze prognozy nie wskazywały na tak duże zainteresowanie pracodawców niemieckich tą grupą. Aby otrzymać pracę w call center, trzeba przede wszystkim wykazać się bardzo dobrą znajomością języka niemieckiego. Wśród zakontraktowanych pracowników inżynierowie stanowią jedynie 4 proc. wszystkich delegowanych pracowników za pośrednictwem agencji PFHR. Jednym z powodów są zapewne bardzo wysokie wymagania, jakie się im stawia – niezbędne jest długoletnie doświadczenie zawodowe oraz bardzo dobra znajomość języka niemieckiego. Pracownicy, którzy spełnią te wymagania, są najczęściej rekrutowani w Polsce i zatrudniani bezpośrednio u niemieckich pracodawców. Sektory, do których są oni kierowani, to najczęściej przemysł samochodowy, transportowy i lotniczy.

Źródło: Władza Rad

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o