Pobity Irakijczyk na białoruskiej granicy

Opublikowano: 22.09.2021 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2234

Białoruski Państwowy Komitet Graniczny oskarża funkcjonariuszy polskiej Straży Granicznej o wypchnięcie migranta z Iraku na terytorium Białorusi.

Białoruski Państwowy Komitet Graniczny opublikował na swoim kanale na „Telegramie” wideo ze znalezionym w rejonie świsłockim przy granicy z Polską migrantem z Iraku. Przy nieprzytomnym i pobitym mężczyźnie znaleziono polską kartę medyczną, z której wynikało, że został on znaleziony 20 września na terenie Polski w domku letniskowym. Mężczyzna miał ślady po ranach od drutu kolczastego i był w złym stanie – wymiotował i uskarżał się na bóle. W ocenie białoruskich pograniczników Irakijczykowi nie została udzielona odpowiednia pomoc, a mężczyznę pozostawiono do dyspozycji Straży Granicznej. Według białoruskiego komitetu, Irakijczyk w ciężkim stanie został wyrzucony przez polskich funkcjonariuszy na linii granicy z Białorusią.

Agencja Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) oraz Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM) wezwały do przeprowadzenia śledztwa w sprawie śmierci uchodźców i migrantów w pobliżu granicy między Polską a Białorusią. We wspólnym oświadczeniu wydanym we wtorek w Genewie wezwano również do natychmiastowego dostępu do wszystkich poszkodowanych, aby zapewnić im pomoc medyczną lub inną.

UNHCR i IOM są zszokowane i wstrząśnięte zgonami w pobliżu granicy polsko-białoruskiej – czytamy w dokumencie. Obie organizacje „składają kondolencje rodzinom zmarłych i wzywają do natychmiastowego przeprowadzenia śledztwa w sprawie tej tragedii”. Podkreślono również, że zgodnie z posiadanymi informacjami „dwóch Irakijczyków zmarło podobno z powodu hipotermii”. Dodano, że obie agencje z rosnącym niepokojem śledzą doniesienia o przepychaniu ludzi na granicy. – Grupy ludzi tkwią w unieruchomieniu przez wiele tygodni, nie mogąc uzyskać dostępu do żadnej formy pomocy, azylu ani podstawowych usług. Wielu tkwi w tragicznych warunkach, są wystawieni na działanie żywiołów, cierpią na hipotermię. Niektórzy zostali uratowani z bagien – zauważono w oświadczeniu. UNHCR i IOM wezwały również do „natychmiastowego dostępu do osób poszkodowanych, aby zapewnić im ratującą życie opiekę medyczną, żywność, wodę i schronienie, zwłaszcza w świetle zbliżającej się zimy”.

W swoim przemówieniu podczas 76. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku prezydent Andrzej Duda oskarżył Białoruś i Alaksandra Łukaszenkę o atak na kraje wschodniej flanki NATO i UE oraz o instrumentalne traktowanie migrantów. „Od wielu tygodni reżim Aleksandra Łukaszenki sprowadza do swojego kraju dziesiątki tysięcy zdesperowanych mieszkańców Bliskiego Wschodu, których pod pałkami policyjnymi zmusza do przekraczania naszych granic i próbuje wywołać sztuczny “kryzys humanitarny”. Ludzie ci koczują potem na granicy, a reżim jest głuchy na nasze oferty udzielenia im pomocy humanitarnej. Ludzie ci, imigranci, traktowani są przez reżim jak pionki w politycznej rozgrywce, obrażana jest ich godność i elementarne prawa” – mówił prezydent. „Nie ustąpimy w tym kryzysie, bo nie zgadzamy się na instrumentalne traktowanie migrantów, na wykorzystywanie ich trudnego położenia do działań wymierzonych w bezpieczeństwo naszych granic. Mówię to też jako przywódca Państwa, które doskonale potrafi rozróżnić kryzys humanitarny od działań hybrydowych i które wraz z sojusznikami uczestniczyło zaledwie parę tygodni temu w akcji ratowania uchodźców na lotnisku w Kabulu” – zadeklarował Andrzej Duda.

Andrzej Duda powiedział także, że działania „białoruskiego reżimu” w stosunku do krajów sąsiednich, jak i do własnego narodu, to sprawy, którym nie poświęcono należytej uwagi z powodu pandemii koronawirusa. W swoim wystąpieniu prezydent Duda mówił także o wewnętrznej sytuacji na Białorusi oraz pomocy, jakiej Polska udzieliła Białorusinom, którzy opuścili kraj. „Od sierpnia 2020 roku setki tysięcy ludzi wychodziły codziennie na pokojowe protesty domagając się wyłącznie jednego: uszanowania wyniku wyborów. W zamian zetknęły się z pałką policyjną, gazem łzawiącym, a nierzadko z kulami ze strony broniącego się przed własnym narodem reżimu” – mówił prezydent, dodając, że obecnie w więzieniach na Białorusi przebywa ponad 650 osób. „Mówię to wszystko jako przywódca kraju, w którym schronienie i pracę uzyskało blisko 150 tysięcy Białorusinów, w tym tysiące uczestników protestów” – mówił prezydent, dodając, że odpowiedzią Łukaszenki na postawę Polski był „atak hybrydowy na polską granicę”.

19 września w rejonie przygranicznym z Białorusią znaleziono zwłoki trzech osób. Premier Mateusz Morawiecki dodał, że poza trzema ciałami po stronie polskiej, po stronie białoruskiej znaleziono zwłoki kobiety. Poinformował, że przeprowadził już rozmowy z komendantem Głównym Straży Granicznej gen. Tomaszem Pragą oraz ministrem spraw wewnętrznych i administracji Mariuszem Kamińskim. Wcześniej rzeczniczka SG Anna Michalska poinformowała, że funkcjonariusze Straży Granicznej w niedzielę przeprowadzili akcję ratowniczą na bagnach w rozlewisku rzeki Supraśl przy granicy polsko-białoruskiej, gdzie ugrzęzło 8 nielegalnych migrantów (pięciu mężczyzn i trzy kobiety). Dodała, że osoby te nie mogły wydostać się z bagna i były wycieńczone. Siedem z nich trafiło do szpitala.

W Polsce od 2 września obowiązuje stan wyjątkowy w przygranicznym pasie z Białorusią wprowadzony na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Obejmuje 183 miejscowości w województwach podlaskim i lubelskim. Litwa, Łotwa i Polska w ciągu ostatnich miesięcy zmagają się ze wzrostem liczby nielegalnych migrantów zatrzymanych na granicy z Białorusią. Wcześniej prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka oświadczył, że Mińsk nie będzie już powstrzymywał napływu nielegalnych migrantów do UE, ponieważ z powodu sankcji kraj nie ma na to „ani pieniędzy, ani sił”.

Źródło: pl.SputnikNews.com [1] [2] [3]
Kompilacja 3 wiadomości: WolneMedia.net


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.