PiS minus troje = brak większości w Sejmie

Opublikowano: 26.06.2021 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1285

Troje posłów opuściło szeregi rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość. Przywiązanie do zasad czy po prostu ucieczka z tonącego okrętu?

Zbigniew Girzyński, Małgorzata Janowska i Arkadiusz Czartoryski odeszli z PiS. Tworzą nowe koło poselskie o znamiennej nazwie: Wybór Polska. W rządowych szeregach poruszenie.

Troje posłów uzasadniało swoja decyzje nabrzmiewającymi problemami w popieraniu polityki firmowanej przez rządzącą koalicję. Szczególnie chodzi o założenia dotyczące energetyki, sformułowane w Nowym Ładzie.

Girzyński, jak podaje portal Onet.pl kreował się na miłośnika wolności, która ma być uszczuplona przez założenia Nowego Ładu. Nie zgadza się też z rządowymi wymogami epidemiologicznymi wobec osób przybywających do Polski spoza Schengen. Chodzi o wymóg obowiązkowej kwarantanny. Arkadiusz Czartoryski, były prezydent Ostrołęki, zaprotestował w ten sposób m.in. przeciwko utopieniu milionów złotych w budowie a potem wyburzeniu elektrowni Ostrołęka. Z kolei Małgorzata Janowska argumentowała swoje odejście niedotrzymywaniem obietnic składanych przez PiS w sprawie górnictwa węglowego w Polsce.

Troje posłów podkreśliło oczywiście, że nie będą opozycja totalną, co oznacza w przełożeniu na język polityki, że dadzą się skusić do wspólnego głosowania z PiS, jeżeli ktoś im coś konkretnego zaoferuje. „Na wszystkich jesteśmy otwarci”, mówił Girzyński.

Komentatorzy z prawicowych mediów wskazują, że w istocie powody odejścia tych posłów nie sa zbyt jasne, bo te, które podali, są nieprzekonujące. Snują przypuszczenia, że to kwestia zawiedzionych ambicji.

PiS jest teraz w trudnej sytuacji: w teoretycznie zjednoczonej prawicowej koalicji jest 229 posłów. To za mało, by być pewnym rezultatów poszczególnych głosowań. Trzeba będzie zatem szukać sojuszników poza swoimi obozami. W Sejmie będzie robić się coraz ciekawiej.

Autorstwo: Maciej Wiśniowski
Źródło: Strajk.eu


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

 1. tithan1 26.06.2021 20:47

  Ugrupowanie kukiza już biegnie z pomocą. Polityczna dama lekkich obyczajów nie jest wybredna. Da każdemu, kto tylko utrzyma ja przy korycie (oczywiście swój głos) ;p

 2. woma123 26.06.2021 23:52

  HI

  O to, to, to tithan1! Kiedyś taka rolę służebną wobec PO sprawował Palikot, teraz identyczna sprawuje Kukiz.

  To marionetki podstawione przez duże ugrupowanie polityczne, które maja stworzyć pozory różnych zdań, celów, dążeń, generalnie pozory demokracji. Ale to tylko marionetki. Ja to wiem, Wy szanowni czytelnicy WM to wiecie, ale większość wyborców niestety jest zbyt głupia aby to zauważyć. Dlatego rządzą nami tacy ludzie jak rządzą!

  DuDuS

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.