Pierwsze procesy o skutki uboczne preparatów na COVID-19

Opublikowano: 12.06.2023 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 4043

W Niemczech nastąpił istotny zwrot w podejściu do ubocznych skutków szczepień przeciw COVID-19. Coraz więcej osób, które doznały negatywnych reakcji po szczepieniu, kwestionuje bezpieczeństwo szczepionek. Tym samym, pojawiły się pierwsze procesy sądowe dotyczące domniemanych szkód poszczepiennych. W lipcu odbędzie się pierwsze takie rozprawy, a głównym punktem spornym jest kwestia związku przyczynowo skutkowego między szczepieniem a nagłym pogorszeniem stanu zdrowia.

Na samym początku, większość osób, które doświadczyły niepokojących skutków ubocznych po szczepieniu, miała trudności z przypisaniem swojego stanu zdrowia do przyjętego preparatu. Jednak obecnie, niemiecki minister zdrowia, Karl Lauterbach (SPD), przyznaje, że potencjalne szkody poszczepienne powinny być traktowane poważnie.

Według prawników, w Niemczech złożono co najmniej 185 skarg cywilnych dotyczących domniemanych szkód spowodowanych szczepieniami przeciwko koronawirusowi. Najważniejszym aspektem tych roszczeń jest ustalenie, czy rzeczywiście istnieje związek przyczynowy między szczepieniem a negatywnym wpływem na zdrowie.

Producent szczepionki z Moguncji, firma BioNTech, jest jednym z głównych podmiotów, przeciwko którym skierowane są te pozwany. Firma konsekwentnie podkreśla, że nie udało jej się udowodnić związku przyczynowego między zgłoszonymi skutkami ubocznymi a szczepieniem.

Zarówno odpowiedzialny za bezpieczeństwo szczepionek Instytut Paula Ehrlicha (PEI), jak i Instytut Roberta Kocha, są ścisłymi obserwatorami sytuacji. Raporty bezpieczeństwa PEI, które regularnie publikują, wymieniają poważne powikłania poszczepienne, takie jak choroby serca, zapalenie mięśnia sercowego, paraliż twarzy, czy zespół Guillaina-Barrégo. Mimo to, wszystkie te skutki są uważane za „rzadkie” lub „bardzo rzadkie”.

PEI informuje, że do połowy 2022 roku zgłoszono 323 684 przypadki, w których podejrzewano wystąpienie skutków ubocznych i powikłań poszczepiennych. Pomimo tych zgłoszeń, ogólny wskaźnik ciężkich skutków ubocznych wyniósł 0,3 na 1000 dawek.

Osoby, które uważają, że ucierpiały na skutek szczepień, mogą ubiegać się o różnego rodzaju świadczenia, a w przypadku odrzucenia ich wniosku przez odpowiednie urzędy krajów związkowych, mogą odwoływać się do sądu społecznego. Według „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, z 16 krajów związkowych, w 13 z nich złożono 6600 wniosków o świadczenia z powodu szkód poszczepiennych, z których 284 zostały przyznane.

W obliczu tych wyzwań, minister zdrowia Karl Lauterbach zadeklarował pomoc dla osób z długotrwałymi skutkami po zakażeniu lub szczepieniu na COVID-19. Ministerstwo Zdrowia ma stworzyć program badający długotrwałe skutki COVID-19 i szkód poszczepiennych. To zdecydowanie zmienia ton dyskusji, kierując uwagę ku poważnemu potraktowaniu potencjalnych negatywnych skutków szczepień.

Wydaje się, że Niemcy wkraczają w nowy etap zarządzania pandemią, gdzie szczepienia nie są już widziane wyłącznie jako bezpieczne i bezkonfliktowe narzędzie walki z wirusem. Pierwsze procesy sądowe w sprawie ubocznych skutków szczepień przeciwko COVID-19 pokazują, że istnieje przestrzeń do kwestionowania i dalszych badań w tej dziedzinie.

Na podstawie: DW.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.