Pentagon pod ostrzałem cyberprzestępców

Opublikowano: 21.07.2011 | Kategorie: Telekomunikacja i komputery, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 568

STANY ZJEDNOCZONE. Napływają kolejne informacje o cyberatakach na amerykańskie serwery wojskowe. W ostatnim z nich łupem włamywaczy padły 24 tys. plików. Według F-Secure Departament Obrony USA planuje wdrożenie pierwszej oficjalnej cyberstrategii, opartej m.in. na współpracy z innymi krajami oraz firmami zewnętrznymi.

Zastępca sekretarza ds. obrony USA William J. Lynn poinformował o włamaniu hakerów z zagranicy do sieci jednego z koncernów zbrojeniowych współpracującego z rządem USA. Atak miał miejsce w marcu – podczas zaledwie jednego włamania skradziono 24 tys. wojskowych plików.

Według serwisu Huffington Post marcowe włamanie jest jednym z najbardziej dotkliwych cyberataków wycelowanych w Departament Obrony USA. Cyberprzestępcom po raz kolejny udało się przebić przez zasieki obronne Pentagonu i wykraść ważne informacje.

Choć zastępca sekretarza obrony zapewnił, że część wykradzionych podczas tego ataku danych nie stanowi tajemnicy, podkreślił też, że spory odsetek z nich dotyczy tajnych systemów Pentagonu, m.in. rozwiązań wykorzystywanych w samolotach, podsłuchów oraz komunikacji satelitarnej. “Środki obrony, które obecnie stosujemy, okazały się niewystarczające do powstrzymania wycieków wrażliwych informacji” – przyznał Lynn.

“Fakt, iż w ciągu ostatniej dekady intruzom z zagranicy udało się wykraść gigantyczne ilości danych z sieci firmowych koncernów zbrojeniowych, to dla nas znaczące zmartwienie” – stwierdził Lynn podczas konferencji ujawniającej pierwszą formalną cyberstrategię w historii Pentagonu.

Sieć amerykańskiego wojska i przemysłu zbrojeniowego znajduje się na celowniku nie tylko zwykłych przestępców i włamywaczy, ale także – a może nawet przede wszystkim – obcych wywiadów. W 2008 właśnie zagraniczna agencja wywiadowcza zaopatrzyła w złośliwy kod pamięć przenośną, umieszczoną potem w wojskowym laptopie podłączonym do sieci obsługiwanej przez Dowództwo Centralne USA, zajmujące się newralgicznymi terenami Bliskiego Wschodu, Afryki Północnej i Azji Środkowej. Kod rozprzestrzenił się zarówno w jawnych, jak i tajnych systemach.

W maju jeden z największych koncernów współpracujących z amerykańskim wojskiem – Lockheed Martin – przyznał, iż jego system został spenetrowany przez niezidentyfikowanych jak dotąd hakerów. Tymczasem w ostatni poniedziałek grupa haktywistów przełamała zabezpieczenia kolejnej firmy zbrojeniowej – Booz Allen Hamilton. Według władz przedsiębiorstwa ofiarą włamywaczy padło ok. 90 tys. wojskowych adresów e-mail i haseł.

Departament Obrony przyznaje, że cyberszpiegostwo jest ogromnym problemem dla amerykańskich sił zbrojnych. “Kradzież danych projektowych i informacji technicznych z serwerów koncernów współpracujących z rządem to cios w technologiczną przewagę, jaką mamy nad potencjalnymi przeciwnikami” – podkreślił Lynn.

“Nowa cyberstrategia to znaczny postęp w stosunku do dotychczasowych działań Pentagonu. Departament Obrony musi się w końcu otworzyć na pomoc z zewnątrz, bo jak widać, dotychczasowe wojskowe środki często nie wystarczaj do odpierania coraz zmyślniejszych ataków” – komentuje Michał Iwan, dyrektor zarządzający F-Secure Polska. W tym przypadku konsultacje z profesjonalistami z dziedziny bezpieczeństwa IT nie tylko nie są ujmą dla rządu USA, a wręcz jego obowiązkiem – dodaje.

Czego dotyczy nowa cyberstrategia Pentagonu? Według Huffington Post sprowadza się ona raczej do działań obronnych niż zaczepnych. Pentagon ma się otworzyć na współpracę z innymi krajami i prywatnymi firmami w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. Niektóre wojskowe operacje w znacznym stopniu opierają się na łączach dostawców internetu i globalnych łańcuchach dostaw, co zmniejsza bezpieczeństwo.

Pentagon ma też współpracować z Departamentem Bezpieczeństwa Krajowego w celu ochrony żywotnej infrastruktury (np. sieci energetycznych) przed atakami z sieci oraz przygotować się na odłączenie od internetu podczas misji bojowych na wypadek cyberataku sił wroga.

Opracowanie: paku
Źródło: Dziennik Internautów


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.