Pakistan ciężko obrażony po wypowiedzi Trumpa

Opublikowano: 03.01.2018 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 549

Ambasador Stanów Zjednoczonych w Islamabadzie David Hale został wezwany przez pakistańskie MSZ, by wyjaśnić, co prezydent Trump miał na myśli pisząc swój „skandaliczny” tweet. Trump ogłosił, że „Ameryka w ciągu 15 ostatnich lat naiwnie dała 33 miliardy dolarów pomocy dla Pakistanu, a nie dostaliśmy niczego w zamian, oprócz kłamstw i kręcenia. Biorą nas za idiotów. Przechowują terrorystów, których wyrzucamy z Afganistanu. To koniec!”

Rząd w Islamabadzie odpowiedział z gniewem. W trybie nadzwyczajnym zebrała się Rada Bezpieczeństwa Narodowego, do której należą czołowi ministrowie rządu i najważniejsi generałowie armii, by oświadczyć, że wojna z terroryzmem była dla Pakistanu „olbrzymim poświęceniem” z dziesiątkami tysięcy zabitych cywilów i żołnierzy . Premier wyraził „głębokie rozczarowanie” ostatnimi „zupełnie niezrozumiałymi deklaracjami kierownictwa amerykańskiego, które przeczą faktom.”

Pakistan był sojusznikiem Stanów Zjednoczonych już w czasie zimnej wojny. Pomógł wyszkolić talibów, którzy walczyli przeciw ZSRR w Afganistanie. Po zamachach z 11 września 2001 r. Pakistan i Ameryka zawarły „strategiczny sojusz”, na rzecz wyeliminowania islamskich grup zbrojnych w regionie. Władze w Islamabadzie utrzymują, że wyeliminowały nielegalne oddziały zbrojne na pograniczu z Afganistanem, podczas gdy Trump już nie pierwszy raz ogłasza, że Pakistan prowadzi „podwójną grę”.

W dwóch największym miastach kraju Karaczi i Lahore doszło do manifestacji islamistów przeciw Stanom Zjednoczonym. Na wypowiedź Trumpa zareagowało też chińskie MSZ, które – wprost przeciwnie – pochwaliło Pakistan za jego „wielki wkład w globalną walkę z terroryzmem”. Chiny zainwestowały 54 miliardy dolarów w budowę pakistańskiej infrastruktury.

Autorstwo: JSz
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

 1. razowy40i4 03.01.2018 16:32

  Ostatnie zdanie dobitnie wyjaśnia srogie ćwierkanie komiwojażera …
  Jak mówi chińskie powiedzenie ‘’chcesz się wzbogacić najpierw zbuduj drogę’’ …
  Zdaje się że powstaje korytarz ekonomiczny biegnący od wybrzeża przez cały Pakistan aż do zachodnich Chin co skróci znacznie drogę surowcom z bliskiego wschodu oraz Afryki a przede wszystkim umożliwi towarom ominięcie cieśniny Malaka na kółkach w razie by tam zaparkowała jankeska armada …
  (Nie trzeba chyba dodawać że to stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego …)

 2. Abnegat 04.01.2018 09:07

  Samo się, przez się rozumie.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.