Ogromne wydatki stołecznego ratusza na prawników

Opublikowano: 25.08.2018 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 766

Uważna lektura warszawskiego “Biuletynu Informacji Publicznej” może wprawić w osłupienie. Okazuje się, że w związku z funkcjonowaniem sejmowej Komisji ds. reprywatyzacji stołeczny ratusz wydaje gigantyczne pieniądze na prawników z renomowanych kancelarii, którzy mają reprezentować Hannę Gronkiewicz-Waltz. Ostatnia indywidualna umowa (ze stycznia br.) zawarta z kancelarią “Dubois, Kosińska-Kozak” opiewała na kwotę 200 tys. zł. Sporo zarobiła też za “świadczenie pomocy prawnej” kancelaria Marka Chmaja. W tym przypadku wszystkie umowy opiewały na kwotę ponad 543 tys. zł!

Zaintrygowany filmem stworzonym przez znanego twitterowego blogera Radosława postanowiłem wejść na warszawski “Biuletyn Informacji Publicznej” (BIP) i sprawdzić czy oraz – ewentualnie – ile warszawski magistrat wydaje publicznych pieniędzy na obsługę prawną udziału (choć lepiej pasowałoby tutaj słowo unikaniem) prezydent Warszawy w pracach sejmowej komisji do spraw reprywatyzacji. Efekt poszukiwań może niektórych wprawić w osłupienie. Okazuje się, że na stronie BIP Biura Prawnego warszawskiego magistratu znaleźć można 6 umów o wartości od 18,5 do 200 tys. zł, które zostały zawarte na potrzeby reprezentowania prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz lub Miasta Stołecznego Warszawy przed Komisją ds. usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich wydanych z naruszeniem prawa. Dodatkowo jedna umowa dotyczyła sporządzenia opinii prawnej w zakresie “niektórych aspektów działania Komisji”.

Poniżej lista umów zawartych przez Biuro Prawne Miasta Stołecznego Warszawy w okresie 2017-2018, które odnosiły się do działań sejmowej Komisji do spraw usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich (popularnie zwanej komisją ds. reprywatyzacji):

1. Umowa z dnia 2017.06.29 na kwotę brutto 7500 zł zawarta między Biurem Prawnym M.St. Warszawy a Ryszardem Piotrowskim, dotycząca “sporządzenia opinii prawnej dotyczącej niektórych aspektów działania Komisji do spraw usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich”.

2. Umowa z dnia 2017.10.31 na kwotę brutto 150 000 zł zawarta między Biurem Prawnym M.St. Warszawy a “Dubois, Kosińska – Kozak” Kancelaria Adwokacko-Radcowska Sp.J., dotycząca “reprezentowania Prezydenta m.st. warszawy i m.st. warszawy przed Komisja do spraw usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich wydanych z naruszeniem prawa. Aneks z dnia 31.10.2017 wyłączający reprezentację w postępowaniu dotyczącym nieruchomości przy ul. Noakowskiego 16 – sygn. R 4/17” (umowa zawarta na okres od 2017-10-31 do 2017.12.19).

3. Umowa z dnia 2017.12.04 na kwotę brutto 18 450 zł zawarta między Biurem Prawnym M.St. Warszawy a Kancelarią Prawną Zofii Gajewskiej, która obejmuje “Reprezentowanie Prezydenta m.st. Warszawy oraz m.st. Warszawy przed Komisją do spraw usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dot. nieruchomości warszawskich, wydanych z naruszeniem prawa w sprawie o sygn. akt R 4/17” (umowa zawarta na okres od 2017.12.04 do 2017.12.22).

4. Umowa z dnia 2018.01.11 na kwotę brutto 200 000 zł zawarta między Biurem Prawnym M.St. Warszawy a Kancelarią Adwokacką Bartosza Przeciechowskiego, która obejmuje “Zastępstwo procesowe za m.st. Warszawa jako pokrzywdzonego w karnych postępowaniach przygotowawczych oraz sądowych związanych z postępowaniami dotyczącymi roszczeń wynikających z decyzji wydanych na podstawie dekretu z dnia 26.10.1945, oraz w postępowaniu przed Komisją do spraw usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych” (umowa zawarta na okres od 2018.01.11 do 2018.12.21).

5. Umowa z dnia 2018.01.16 na kwotę brutto 200 000 zł zawarta między Biurem Prawnym M.St. Warszawy a “Dubois, Kosińska – Kozak” Kancelaria Adwokacko-Radcowska Sp.J., która obejmuje “obsługę prawną obejmującą reprezentację Prezydenta m.st. Warszawy przed Komisją do spraw usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dot. nieruchomości warszawskich” (umowa zawarta na okres od 2018.01.16 do 2018.12.21).

6. Umowa z dnia 2018.02.01 na kwotę brutto 18 450 zł zawarta między Biurem Prawnym M.St. Warszawy a Kancelarią Prawną Zofii Gajewskiej, która obejmuje “obsługę prawną obejmująca reprezentację Prezydenta m.st. Warszawy oraz m.st. Warszawy przed Komisją do usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych” (umowa zawarta na okres od 2018.02.01 do 2018.12.21).

7) Umowa z dnia 2018.05.23 na kwotę brutto 200 000 zł zawarta między Biurem Prawnym M.St. Warszawy a “Dubois, Kosińska – Kozak” Kancelaria Adwokacko-Radcowska Sp.J., która obejmuje “obsługę prawną obejmującą reprezentację Prezydenta m.st. Warszawy przed Komisją do spraw usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dot. nieruchomości warszawskich” (umowa zawarta na okres od 2018.05.23 do 2018.12.21).

Gdy z kolei przejdziemy na BIP Biura Spraw Dekretowych M.St. Warszawy, to okaże się, że w ostatnim czasie głównym świadczeniodawcą usług jest Kancelaria Chmaj i Wspólnicy, należąca do znanego warszawskiego radcy prawnego Marka Chmaja. W latach 2017-2018 wspomniane Biuro podpisało z kancelarią Chmaja 5 umów, których przedmiotem było “świadczenie pomocy prawnej”. Łączna kwota wynagrodzenia z tytułu wspomnianych umów wyniosła 543,3 tys. zł.

Na podstawie: BIP.Warszawa.pl [1] [2], Twitter.com
Źródło: Niewygodne.info.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Almuric 25.08.2018 15:29

    Za nasze pieniądze bronią się potencjalnie winni ogromnych przekrętów? Kto takie prawo napisał czy je omija? Takie działanie nosi znamiona przestępstwa i zamkniętego koła, gdzie pieniądz publiczny w praktyce może być przechwytywany bezproblemowo. Dajmy na to jestem prezesem spółki i jest podejrzenie przekrętów finansowych to broni mnie adwokat z kasy tej spółki… Oczywiście akcjonariusze pozwoliliby na takie coś…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.