Ofensywa syryjskiej armii po ataku chemicznym na cywilów

Opublikowano: 28.11.2018 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2247

Syryjska Armia Arabska przeszła do zdecydowanej ofensywy w południowej części prowincji Aleppo, atakując oddziały należące do lokalnej filii osławionej Al-Kaidy, które miały użyć w ubiegłym tygodniu broni chemicznej przeciwko cywilom zamieszkującym to największe syryjskie miasto. Ponadto „rebelianci” mają cały czas naruszać umowę o strefie zdemilitaryzowanej wokół prowincji Idlib, dlatego wojsko otworzyło ogień do osób chcących przedostać się do posterunków syryjskiego wojska.

Do ataku przy użyciu broni chemicznej miało dojść w nocy z soboty na niedzielę, gdy na trzy rejony Aleppo miały spaść pociski najprawdopodobniej wypełnione chlorem. Do dwóch miejscowych szpitali przewieziono więc 107 osób, które mają problemy z oddychaniem, zaś zdaniem lekarzy najprawdopodobniej to właśnie wspomniany już chlor spowodował te niepokojące objawy. Z placówek medycznych miało zostać zwolnionych już większość osób, poza kilkunastoma najciężej poszkodowanymi.

Sprawą zajęła się już Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW), która zwróciła się z prośbą do departamentu bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych „o ocenę sytuacji w zakresie bezpieczeństwa w terenie ,w celu ewentualnego rozmieszczenia misji rozpoznawczej w Syrii”.

W związku z tym atakiem, Syryjska Armia Arabska (SAA) postanowiła rozpocząć ofensywę w południowej części prowincji Aleppo. Celem syryjskich żołnierzy są więc bojownicy grupy Tahrir asz-Szam, czyli syryjskiej odnogi islamskich ekstremistów z Al-Kaidy. Starcia trwały więc od wczorajszego wieczora aż do rana, natomiast oddziały SAA postawione są w stan wyższej gotowości, aby zapobiec kolejnym tego typu atakom.

Ponadto syryjscy żołnierze ostrzelali pozycje „rebeliantów” znajdujące się na północ od miasta Hama, co było odpowiedzią na próbę ich przeniknięcia w kierunku syryjskich posterunków wojskowych, usytuowanych wokół prowincji Idlib. Ofiarami działań SAA stali się też ekstremiści, którzy chcieli zaatakować pozycje wojskowe niedaleko miasta Al-Latamina. Syryjskie władze podkreślają, że islamscy terroryści cały czas naruszają porozumienie o utworzeniu stref zdemilitaryzowanych wokół Idlib.

Zdjęcie: Pixabay.com (CC0)
Na podstawie: Sana.sy, Almasdarnews.com, TVP.info
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.