Czy wzbogacony uran trafił do Al-Kaidy?

Opublikowano: 15.12.2022 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1315

Wzbogacony uran dostał się w ręce Al-Kaidy – informuje izraelska gazeta „Maariv”, powołując się na anonimowe źródło.

Materiał miał trafić z Iranu do rebeliantów Huti w Jemenie, ale w trakcie transferu część z niego została przechwycona przez sunnickie ugrupowanie terrorystyczne, twierdzi „Maarvi”. Zdarzenie miało mieć miejsce w regionie Al-Bayda w Jemenie. Gazeta, która podała informacje w poniedziałek, jest jedną z najpoczytniejszych w kraju i wiarygodnym źródłem informacji.

Informacje te podał „Newsweek”, który starał się uzyskać komentarze Białego Domu i Iranu. Wiele szczegółów nie podano. Nie wiadomo jak doszło do przechwycenia materiału oraz jakiej jego części. Iran, Izrael i Stany Zjednoczone nie komentują sprawy.

Podejrzenie zdobycia przez Al-Kaidę wzbogaconego uranu pojawia się w czasie, kiedy między Stanami Zjednoczonymi a Iranem (a także Izraelem) wzmaga się napięcie dotyczące irańskiego programu nuklearnego. Minister obrony Izraela wicepremier Benny Gantz ostrzegał, że Iran jest w stanie osiągnąć w ciągu kilku tygodni poziom wzbogacenia uranu pozwalający na budowę trzech głowic nuklearnych.

Jak podało we wtorek z kolei „Jerusalem Post”, byli funkcjonariusze izraelskiego wywiadu uważają, że to świadomy wyciek fałszywych informacji. Na stworzeniu zagrożenia ma zależeć części środowisk politycznych w Izraelu, USA, UE, by zaostrzyć negocjacje z Iranem w sprawie programu nuklearnego.

Jednak nawet większość „jastrzębi” w tych krajach uważa, że Iran nie użyje broni nuklearnej przeciwko Izraelowi. Gazeta spekuluje też, że wyciek, nawet fałszywej informacji, może posłużyć jako wcześniejsze ostrzeżenie, że Iran może być w stanie stworzyć tzw. brudną bombę.

Na Bliskim Wschodzie rośnie napięcie w związku z niemożnością powstrzymania programu atomowego Iranu. Saudyjski minister spraw zagranicznych Faisal bin Farhan Al Saud ostrzegł w niedzielę na konferencji w Abu Zabi, że „jeżeli Iran operacyjnie posiądzie broń nuklearną, wszystko może się zdarzyć”.

W marcu Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej podała, że Iran posiada ponad 33 kg uranu wzbogaconego do poziomu 60%.

Źródło: Euroislam.pl


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.