Od dziś Kosowo będzie miało swoją armię

Opublikowano: 14.12.2018 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1178

Kosowski parlament, poparty przez Stany Zjednoczone, przyjął dziś ustawę o powołaniu do życia regularnego wojska. Chodzi o przekształcenie dotychczasowych Sił Bezpieczeństwa Kosowa, które zajmowały się w zasadzie tylko sprawami cywilnymi. Ma to być potwierdzenie niepodległości tego państewka stworzonego przez NATO i USA, nie należącego do ONZ i uznanego jedynie przez część państw świata. Ustawa popsuje i tak nie najlepsze stosunki Kosowa z Serbią.

Teoretycznie bezpieczeństwo i integralność byłej serbskiej prowincji gwarantuje natowski KFOR, a w praktyce Stany Zjednoczone, które uformowały niewielkie Kosowo wokół swej największej bazy wojskowej na Bałkanach, założonej po napaści NATO na Jugosławię pod koniec ubiegłego wieku.

Kosowskie media albańskojęzyczne nazywają głosowanie parlamentu „historycznym” i „największym szczęściem obywateli”, podczas gdy 120 tys. Serbów pozostałych w Kosowie po agresji NATO, jak też Belgrad, przyjmują tę wiadomość z niepokojem lub gniewem. Nowy kryzys pojawia się w już napiętym kontekście: w zeszłym miesiącu Kosowo ustanowiło barierę celną na serbskie produkty.

Rząd serbski zakomunikował wczoraj o swej „olbrzymiej trosce o przyszłość mniejszości serbskiej w Kosowie” wyrażając opinię, że budowa kosowskiej armii „znacznie pogorszy sytuację”. Jednocześnie zarówno w Pristinie, jak i w Belgradzie, opcja eskalacji militarnej nie jest uważana za wiarygodną, nawet jeśli serbska premier Ana Brnabic niedawno zapewniała, że jej nie wyklucza.

Sekretarz generalny NATO Jens Soltenberg zapewnił, że KFOR dalej będzie zapewniał bezpieczeństwo Kosowa i wyraził pewien dystans do decyzji amerykańskiej, która według niego może mieć „poważne konsekwencje”. Ulice i place Kosowa ozdobiono gęsto flagami Stanów Zjednoczonych, choć zatwierdzenie przez miejscowy parlament polecenia administracji USA było zwyczajową formalnością. Serbia ma zamiar podjąć konsultacje w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w celu „wyjaśnienia nowej sytuacji”.

Autorstwo: JSz
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 4,50 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o