Od 2024 roku będą przeszczepiać ludziom ścięgna kangurów

Opublikowano: 26.07.2023 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1009

Australijscy naukowcy przygotowują się do przeprowadzenia badań klinicznych z wykorzystaniem ksenotransplantacji w leczeniu urazów sportowych. Pierwszymi pacjentami, którzy otrzymają biomateriał z kangura, będą osoby z pękniętym więzadłem krzyżowym przednim kolana. Według planów naukowców ich technologia zmieni podejście terapeutyczne w traumatologii sportowej, znacząco zwiększy efektywność leczenia i przyspieszy proces rehabilitacji.

Twórca nowej technologii, Nick Hartnell z Macquarie University, twierdzi, że ścięgna kangura są sześć razy mocniejsze od ludzkich. Obecnie w Australii mięso kangura wykorzystywane jest jako żywność i pasza, a cenny dla naukowców biomateriał jest utylizowany. Eksperci przeprowadzili szereg badań przedklinicznych i wykazali, że ścięgna tych zwierząt, które wciąż są odpadem przemysłu spożywczego, mają ogromny potencjał w leczeniu ciężkich urazów. Od przyszłego roku ścięgna kangura zaczną być przeszczepiane ludziom.

Ksenotransplantacje, polegające na przeszczepianiu ludziom narządów lub tkanek zwierząt, stopniowo wchodzą do praktyki klinicznej. Na przykład uszkodzone zastawki ludzkiego serca są zastępowane zastawkami świńskimi. Znany jest nawet przypadek udanej transplantacji serca świni człowiekowi – wówczas pacjent żył ze sprawnym narządem około dwóch miesięcy.

Teraz pierwszymi ochotnikami, którzy otrzymają ścięgna kangura, będą pacjenci z zerwanym przednim więzadłem krzyżowym w kolanie. Według statystyk w jednej czwartej przypadków operacja nie pomaga w przypadku tego urazu, a przy powtarzającym się pęknięciu dana osoba nie ma możliwości leczenia. Ksenotransplantacja kangura rozwiąże ten problem, a nawet przyspieszy czas rehabilitacji.

Autorzy badania mają własną opatentowaną technologię, która zapewnia brak choroby przy transplantacji przeciw gospodarzowi. Hartnell mówi, że ścięgna nie zostaną zerwane, wręcz przeciwnie, będą mocniejsze niż jakiekolwiek dostępne obecnie przeszczepy. Naukowcy szacują, że Australia mogłaby z łatwością zaspokoić światowe zapotrzebowanie na rekonstrukcję więzadeł przy użyciu ścięgien kangurów zabijanych na mięso.

Autorstwo: tallinn
Zdjęcie: pen_ash (CC0)
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.