Obcy żołnierze z policyjnymi uprawnieniami w Polsce

Opublikowano: 23.02.2022 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 3462

Prezydent Andrzej Duda ogłosił postanowienie o zwiększeniu liczebności obcych wojsk na terenie naszego kraju. Dodatkowo żołnierze ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Kanady przebywający w Polsce otrzymali uprawnienia policyjne, dlatego będą mogli między innymi używać środków przymusu bezpośredniego wobec polskich obywateli.

W Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski“ zamieszczone zostało postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 22 lutego bieżącego roku.Zezwala ono amerykańskim, brytyjskim i kanadyjskim wojskom na pobyt na polskim terytorium co najmniej do 31 maja bieżącego roku, w związku z obecną sytuacją na Ukrainie.

Tym samym do stacjonujących już obcych żołnierzy dołączyło 6,5 tys. żołnierzy ze Stanów Zjednoczonych, 700 ze Zjednoczonego Królestwa i Irlandii Północnej oraz 350 z Kanady. Wraz z nimi do Polski przybył personel cywilny, uzbrojenie, wyposażenie i środki bojowe.

Jednocześnie Duda nadał żołnierzom obcych wojsk uprawnienia policyjne. Będą oni mogli więc użyć siły fizycznej w postaci technik obrony, ataku czy obezwładnienia, kajdanek, ręcznych miotaczy substancji obezwładniających, czy przedmiotów przeznaczonych do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej (np. paralizatorów).

Broń palna może być natomiast przez nich wykorzystana przy próbach przeciwdziałania czynnościom zmierzającym do zamachu na życie lub zdrowie zagranicznych żołnierzy. Poza tym Duda dał im uprawnienia do niszczenia lub unieruchomienia bezzałogowego statku powietrznego, lecz nie przy ewentualnych próbach nielegalnego przekroczenia polskiej granicy.

Na podstawie: Sejm.gov.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. rok2 23.02.2022 19:09

    Witam!
    Praktycznie jesteśmy pod okupacją obcych wojsk za zgodą prezydenta……

  2. niecowiedzacy 31.01.2024 21:01

    Wygląda na to iż Pan prezydent nie wierzy już polskim służbom ani wojsku i dlatego prosi obcych o ochronę. Przedwojenny wódz naczelny też otaczał się policją i wiadomo jak to się skończyło. A w 1937 roku manewry na Wołyniu wykazały iż jesłi Niemcy zaczną wojnę to Polska armia ich po prostu rozniesie. Wiadomo jak to się skończyło w 1939 roku. Pożyjemy zobaczymy.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.