Niger coraz mocniej prowokuje Francję

Opublikowano: 25.09.2023 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1195

Niger zabronił francuskim samolotom latania nad swoją przestrzenią powietrzną. Po zamachu stanu w tym kraju nastroje antyfrancuskie manifestują się w ograniczeniu pracy francuskich dziennikarzy, nadawania mediów, czy żądań wycofania z kraju francuskich żołnierzy.

Po miesięcznym zamknięciu przestrzeni powietrznej Niger otworzył ją ponownie na początku września. Reżim wojskowy wycofał jednak pozwolenie na loty dla samolotów francuskich. Air France obecnie nie korzysta z przestrzeni powietrznej tego kraju.

Jak wynika z komunikatu skierowanego do załóg lotniczych, który w niedzielę zamieszczono na stronie internetowej Agencji Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej w Afryce (Asecna), władze wojskowe Nigru zakazują Francuzom latania nad swoim krajem.

Jednocześnie dodano, że „przestrzeń powietrzna Nigru jest otwarta dla wszystkich krajowych i międzynarodowych lotów komercyjnych”. Nie dotyczy to tylko samolotów linii francuskich lub samolotów czarterowanych przez Francję.

Stosunki Paryża z nowymi władzami powołanymi w wyniku wojskowego zamachu stanu są nadal bardzo napięte. Prezydent Francji Emmanuel Macron oświadczył nawet w połowie września, że ​​ambasador Francji w Nigrze został wzięty „zakładnika” przez władzę wojskową.

Wojsko, które obaliło prezydenta Mohameda Bazouma i przejęło władzę 26 lipca, pod koniec sierpnia nakazało wydalenie ambasadora Francji. Paryż odmówił zastosowania się do ultimatum.

Niamey w odwecie ograniczyło jego ruchy. Francja i jej sprzymierzeńcy w Afryce grozili juncie interwencją wojskową, ale powstrzymały ją m.in. negocjacje, jakie prowadzą z Niamey Amerykanie.

Autorstwo: BD
Na podstawie: AFP, „Le Figaro”
Źródło: NCzas.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.