Nieznaczny spadek bezrobocia w Hiszpanii

Opublikowano: 06.05.2012 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 6

Po raz pierwszy od ośmiu miesięcy liczba bezrobotnych w Hiszpanii nieznacznie się zmniejszyła. Według danych opublikowanych przez urząd pracy w kwietniu odnotowano spadek bezrobocia o 6.632 osoby czyli o 0,14 proc. Obecnie oficjalna liczba zarejestrowanych bezrobotnych wynosi 4 744 235 osób. Niewielki spadek bezrobocia tłumaczony jest głównie rozpoczynającym się sezonem turystycznym i związanym z nim wzrostem zatrudnienia sezonowego. Zjawisko chwilowego spowolnienia wzrostu bezrobocia w miesiącach wiosennych obserwowane jest niemalże od początku kryzysu i nie wydaje się mieć realnego wpływu na sytuację gospodarczą kraju. Tym bardziej, że obecny spadek jest zdecydowanie mniejszy niż miało to miejsce w ostatnich dwóch latach (1,48 proc. w 2011 i 0,58 proc. w 2010), co prawdopodobnie jest wynikiem narastającej recesji gospodarczej spowodowanej drastycznymi oszczędnościami budżetowymi. Nieustannie utrzymuje się wzrost poziomu bezrobocia w ujęciu rocznym, rok temu w kwietniu liczba bezrobotnych była mniejsza o 474.875 osób czyli nastąpił wzrost bezrobocia o 11,12 proc.

Spadek bezrobocia odnotowano w rolnictwie (0,74 proc.), w sektorze usług (0,29 proc.) oraz budownictwie (0,17 proc.). Wzrost nastąpił w przemyśle (0,34 proc.) i wśród osób, które nie miały wcześniej żadnego zatrudnienia (0,60 proc.).

Bezrobocie dotyka w równym stopniu tak kobiety (50,20 proc., wzrost o 0,02 proc. w stosunku do miesiąca poprzedniego) jak i mężczyzn (49,80 proc., spadek o 0,30 proc. w stosunku do miesiąca poprzedniego). Co dziesiąty bezrobotny jest osobą młodą, poniżej 25 lat (10,60 proc., spadek o 1,60 proc. w stosunku do miesiąca poprzedniego).

Imigranci stanowią 13,60 proc. bezrobotnych (645 064) i w stosunku do miesiąca poprzedniego nastąpił wśród nich spadek bezrobocia o 1,55 proc.

66,40 proc. bezrobotnych pobiera zasiłki, w analogicznym okresie w roku ubiegłym wskaźnik ten kształtował się na poziomie 71,80 proc., a więc nastąpił spadek o 7,50 proc.

W kwietniu zarejestrowano 1 003 167 nowych kontraktów co, w porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym stanowi spadek o 5,99 proc. 8,98 proc. kontraktów zawartych w kwietniu to umowy na czas nieokreślony, w porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym liczba zawartych kontraktów stałych zmniejszyła się o 6,36 proc.

Według raportu kwartalnego przedstawionego przez hiszpański Narodowy Instytut Statystyczny na koniec pierwszego kwartału 2012 roku stopa bezrobocia w Hiszpanii wynosiła 24,44 proc. co oznacza wzrost w skali roku o 3,15 punktu procentowego. Bez pracy pozostawało 24,86 proc. kobiet i 24,09 proc. mężczyzn. Stopa bezrobocia wśród obywateli Hiszpanii wynosiła 22,21 proc., wśród imigrantów 36,95 proc. Liczba gospodarstw domowych, w których wszystkie osoby aktywne zawodowo są bezrobotne wzrosła o 153 400 i na koniec pierwszego kwartału wynosiła 1 728 400.

Na podstawie: sepe.es, ine.es
Źródło: hiszpania.eu.org
Nadesłano do “Wolnych Mediów”

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
davidoski
Użytkownik

Aż dziw, że nie doszło tam jeszcze do wybuchu społecznego, ale to tylko kwestia czasu. Problem w tym, że złość skierowana zostanie jedynie na polityków, choć za sytuację odpowiedzialni są banksterzy do spółki z politykami.

Almuric
Użytkownik
Almuric

Podejrzewam, że po prostu młodzi Hiszpanie zaczęli wyjeżdżać z kraju. Do tego skala depopulacji zaczyna się rozwijać i mamy zmniejszenie bezrobocia…