Niemcy największym beneficjentem kryzysu w Grecji

Opublikowano: 17.08.2015 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 278

Niemiecki Instytut Badania Gospodarki opublikował raport, w którym przekonuje on, iż Niemcy są największym beneficjentem kryzysu finansowego w Grecji. Co więcej, nawet jeśli Grecja nie spłaci swoich długów, Niemcy na tym zyskają.

Instytut Badania Gospodarki (IWH) w niemieckim Halle twierdzi w raporcie, że Niemcy od 2010 r. ulokowały we wszystkich pakietach pomocowych dla Grecji blisko 90 mld euro. Nawet jeśli Ateny nie spłacą swoich długów, Berlin na tym zyska, ponieważ spadła rentowność niemieckich obligacji. W latach 2010-2015 kryzys zadłużenia spowodował obniżenie niemieckich stóp od obligacji o blisko 300 pkt. bazowych, tym samym przynosząc państwu blisko 100 mld euro oszczędności. Oznacza to więcej niż 3 proc. PKB Niemiec. Spłacenie jedynie części pożyczki przez Aten jeszcze zwiększy dochód Berlina.

Niemieccy ekonomiści zauważają, że dzięki temu Niemcy w 2014 r. po raz pierwszy od 1969 r. miały zrównoważony budżet. Analiza została skrytykowana przez Federalne Ministerstwo Finansów, które twierdzi, że równowaga budżetowa była możliwa dzięki prowadzeniu ekspansywnej polityki monetarnej, a oszczędności wynikające z niskich stóp procentowych są również skutkiem światowych kryzysów finansowych z 2008 i 2009 r.

IWH twierdzi również, że poza Niemcami na greckim kryzysie korzystają także Stany Zjednoczone, Holandia i Francja.

Na podstawie: Onet.pl, PCh24.pl
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
niewolnik
Użytkownik
niewolnik

Zawsze znajdzie się jakieś porównanie dla zamydlenia ludziom oczu o własnym nieudacznictwie.
Od kiedy nie spłacony kredyt jest dochodem banku?

dagome12345
Użytkownik
dagome12345

@niewolnik

Nie ma czegoś takiego jak odseparowanie banków od państw i korporacji.
Wszystko to jeden system naczyń powiązanych.