Naukowcy zmienili plastikowe butelki w aromat waniliowy

Opublikowano: 20.06.2021 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1497

Joanna Sadler i Stephen Wallace z Uniwersytetu Edynburskiego zamienili plastikowe butelki w aromat waniliowy za pomocą genetycznie zmodyfikowanych bakterii. Substancja chemiczna powstała z plastikowych odpadów. Wynik badań został opublikowany w czasopiśmie „Green Chemistry”.

Przekształcenie plastikowych butelek w bardziej dochodowe materiały może sprawić, że proces recyklingu będzie znacznie bardziej atrakcyjny i wydajny. Tworzywa sztuczne tracą obecnie około 95% swojej wartości jako materiał po jednorazowym użyciu. Zachęcanie do wydajniejszego zbierania i wykorzystywania takich odpadów jest kluczem do rozwiązania globalnego problemu zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi. Produkcja substancji chemicznych może zwiększyć atrakcyjność recyklingu i przeciwdziałać globalnemu zanieczyszczeniu środowiska plastikiem.

„To pierwszy przykład systemu biologicznego wykorzystywanego do przekształcania odpadów z tworzyw sztucznych w cenną przemysłową substancję chemiczną i ma to bardzo interesujące implikacje dla gospodarki o obiegu zamkniętym” – powiedziała Joanna Sadler.

Badacze opracowali zmodyfikowane enzymy do rozszczepienia polimeru politereftalanu etylenu używanego do produkcji butelek na podstawowe jednostki, z których głównym jest kwas tereftalowy (TA). Naukowcy używają obecnie owadów do przekształcania TA w wanilinę.

Wanilina jest szeroko stosowana w przemyśle spożywczym i kosmetycznym i jest ważnym masowym środkiem chemicznym stosowanym w produkcji farmaceutyków, środków czyszczących i herbicydów. Globalny popyt rośnie i w 2018 roku wyniósł 37 000 ton, znacznie przewyższając podaż naturalnego ziarna wanilii. Około 85% waniliny jest obecnie syntetyzowane z chemikaliów pochodzących z paliw kopalnych.

„Nasza praca kwestionuje postrzeganie plastiku jako problematycznego odpadu, a zamiast tego pokazuje jego wykorzystanie jako nowego zasobu węgla, z którego można wytwarzać produkty o wysokiej wartości” – podkreślił Stephen Wallace.

Na całym świecie co minutę sprzedaje się około miliona plastikowych butelek, a tylko 14% z nich jest poddawanych recyklingowi. W dzisiejszych czasach nawet te butelki, które są poddawane przetworzeniu, można przekształcić jedynie w nieprzezroczyste włókna do odzieży lub dywanów.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.