Naukowcy o szkodliwości fruktozy dla mózgu

Opublikowano: 29.09.2020 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1076

Badanie przeprowadzone przez amerykańskich naukowców dowodzi, że jedną z przyczyn choroby Alzheimera jest podwyższony poziom fruktozy w mózgu. Praca została opublikowana w czasopiśmie „Frontiers in Aging Neuroscience”.

Naukowcy z Medycznego Centrum Uniwersytetu w Kolorado wraz z kolegami z Japonii i Meksyku postawili hipotezę, że przyczyną choroby Alzheimera może być nadmierna aktywacja fruktozy wytwarzanej w mózgu.

Badacze powiązali rozwój choroby, powszechnej w krajach rozwiniętych, z tzw. zachodnią dietą, która prowadzi do nadmiernego metabolizmu fruktozy. Wyjaśnia również, dlaczego osoby z cukrzycą i otyłością częściej zapadają na chorobę Alzheimera.

„Zakładamy, że choroba Alzheimera jest współczesną chorobą wywołaną zmianami w stylu życia, w których fruktoza zaburza metabolizm mózgu i funkcje neuronów” – cytuje naczelnego autora badania, profesora Richarda Johnsona komunikat prasowy Medycznego Centrum Uniwersytetu w Kolorado.

Autorzy artykułu – neurolodzy, neurofizjolodzy i specjaliści od metabolizmu cukrów – zebrali dane z licznych badań potwierdzających związek wysokiego poziomu fruktozy w mózgu z tą chorobą.

Według naukowców głównym źródłem fruktozy w mózgu jest endogenna synteza mózgowa. Koncentrując się na metabolizmie fruktozy, mitochondrialna produkcja energii jest spowolniona i nie wystarcza do utrzymania funkcjonalności i witalności neuronów.

W innym scenariuszu postępująca utrata energii mitochondrialnej jest konsekwencją ciągłego stresu oksydacyjnego związanego z hipometabolizmem glukozy. Efekt końcowy jest jeden – brak energii dla neuronów, ich dysfunkcja i śmierć.

„Jednocześnie blaszki amyloidowe i splątki neurofibrylarne, tradycyjnie uważane za centralne czynniki powodujące chorobę Alzheimera, są przez autorów w konsekwencji uznawane za część odpowiedzi zapalnej. Dostarczając przekonujących dowodów na związek między fruktozą w mózgu a chorobą Alzheimera, chcemy zainspirować naukowców do dalszego zgłębiania tego tematu” – twierdzi Johnson.

Naukowcy mają nadzieję, że wyniki badań pomogą stworzyć nowe metody zapobiegania i leczenia mające na celu zahamowanie wewnątrzmózgowego metabolizmu fruktozy.

Autorzy postrzegają poszukiwanie inhibitorów enzymów zaangażowanych w produkcję fruktozy w mózgu jako kolejne zadanie naukowe.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 4,00 (max 5)
Loading...

TAGI:

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Zobacz również

Fruktoza psuje mózg

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o