Naruszysz lockdown? „Oprowadzą cię” po mieście

Opublikowano: 02.01.2022 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1702

Publiczna parada hańby urządzona dla handlarzy ludźmi w południowych Chinach została przez krytyków porównana do podobnych wydarzeń z czasów tzw. rewolucji kulturalnej. Czterech mężczyzn przepędzono przez miasto ubranych w pełne kombinezony ochronne z ich własnymi dużymi portretami wiszącymi na szyjach. Reagując na krytykę miejscowe władze stwierdziły, że muszą mieć możliwość karania przestępców.

Sprawa publicznego zawstydzenia w południowym autonomicznym regionie Chin, Guangxi, zwróciła uwagę całego świata i wywołała ostrą krytykę wewnątrz samych Chin.
Funkcjonariusze przeprowadzili cztery osoby oskarżane o przemyt ludzi, ulicami miasta Jingxi, które graniczy z Wietnamem. Lokalne władze nazwały to „ostrzeżeniem” dla społeczeństwa. Tłumy gapiów stały na ulicach, przez które przechodzili mężczyźni.

Władze potwierdziły, że nagranie w mediach społecznościowych było autentyczne.

Chociaż mężczyźni zostali ukarani w ten sposób za przemycanie ludzi przez granicę, zostali również wykorzystani jako przykład tego, co może się stać, gdy naruszymy środki zapobiegania pandemii COVID-19, donosi lokalny „Zhengguan News”.

Jingxi znajduje się pod niezwykłą presją, aby powstrzymać importowane przypadki, ponieważ Chiny przestrzegają ścisłej polityki zerowej tolerancji wobec koronawirusa.

Wielu internautów w Chinach twierdziło, że wideo przypomina im Rewolucję Kulturalną, z lat 1966–1976, podczas której miliony ludzi zostało publicznie pohańbionych, torturowanych i zamordowanych.

Qing Zhonggui, komentator internetowy, napisał na „Weibo”: „Parady wstydu to zła praktyka stosowana w tamtym niespokojnym okresie, która wyrządziła wielkie szkody krajowi i ludziom”.

Jednak władze lokalne w Jingxi wydawały się bronić swej decyzję. Pracownik policji w mieście powiedział, że było to „ostrzeżenie dyscyplinarne”, które obejmowało ujawnienie danych osobowych i poinformowanie sąsiadów o domniemanych przestępstwach.

Inny urzędnik powiedział: „Złamali prawo, a my nie zrobiliśmy nic niewłaściwego. Po prostu ich ukaraliśmy zgodnie z wymaganiami”.

Deng Xueping, prawnik z Szanghaju, uważa że publiczne zawstydzanie jest niezgodne z rządami prawa, ponieważ „nawet jeśli ktoś zostaje skazany za przestępstwo, jest pozbawiony jedynie wolności osobistej, a nie innych praw. „Taka parada to wyrok bez rozprawy sądowej. To poważne naruszenie proceduralne” – przekonywał, a odpowiedź władz lokalnych wykazuje brak wiedzy prawnej. „Czyj to był wymóg? Czy wymóg jakiegokolwiek urzędnika może zastąpić prawo?” – pytał.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Na podstawie: SCMP.com
Źródło: Goniec.net


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.