Nacjonaliści z Ukrainy świętowali 111 urodziny Bandery

Opublikowano: 02.01.2020 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1395

Ukraińscy nacjonaliści urządzili w centrum Kijowa marsz na cześć 111. rocznicy narodzin Stepana Bandery. Transmisja z wydarzenia była prowadzona na „You Tube”.

Organizatorem tradycyjnego corocznego marszu była partia Swoboda. Pochód rozpoczął się w kijowskim parku im. Tarasa Szewczenki i przejdzie przez centrum miasta. Ludzie przynieśli ze sobą pochodnie, bębenki, flagi Ukrainy, symbole polityczne i portrety Bandery.

W centrum Kijowa wzmocniono środki bezpieczeństwa, na miejscu pracują pracownicy policji, kynolodzy, saperzy i funkcjonariusze Gwardii Narodowej – przekazała służba prasowa policji narodowej. Ich zadaniem jest zabezpieczenie pokojowego przebiegu akcji.

Kolejna demonstracja odbyła się we Lwowie. Służba prasowa Rady Miejskiej przekazała, że nacjonaliści zgromadzili się przed pomnikiem Bandery.

Bandera był przywódcą Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów. Jej skrzydło bojowe UPA jest zabronione w Rosji. W maju 2015 roku ówczesny prezydent Ukrainy Petro Poroszenko nadał OUN-UPA status bojowników o niepodległość, a jego uczestnikom – prawo do gwarancji socjalnych.

Moskwa potępiła tę decyzję, zauważając, że „Ukraina jest państwem, w którym neonaziści od słów przeszli do działania, zabijając tysiące cywilów” i „że takie działania mus być poddane adekwatnej ocenie na szczeblu państwowym”. Heroizowanie UPA i jej liderów budzi krytykę ze strony wielu weteranów wojny i polityków, którzy oskarżają banderowców o współpracę z nazistami.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. polach 02.01.2020 23:05

    Urodziny sodomity i mordercy, świętować mogą tylko imbecyle bez rozumu i wiedzy co czynią…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.