Na Ukrainie wprowadzono zmiany w Konstytucji

Opublikowano: 09.02.2019 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1457

7 lutego br. Rada Najwyższa Ukrainy uchwaliła projektu ustawy o zmianach w Konstytucji Ukrainy co do strategicznego kursu państwa w kierunku uzyskania członkostwa w UE i NATO. Projekt poparło 334 deputowanych.

Jak zaznaczono w komentarzu do ustawy, umieszczenie wspomnianych zapisów w Konstytucji Ukrainy powinno „mobilizować ukraińskie społeczeństwo i władzę do realizowania reform, mających na celu uzyskanie zdolności do aspirowania do członkostwa w UE i NATO”.

Zgodnie z przyjętymi zapisami, w Konstytucji ma znaleźć się zapis potwierdzający „europejską tożsamość narodu ukraińskiego i kurs europejski i euroatlantycki państwa”. Tym samym, punkt 5 artykułu 85 otrzyma następujące brzmienie: „ustalenie zasad polityki wewnętrznej i zagranicznej, realizacji strategicznego kursu państwa w celu uzyskania pełnoprawnego członkostwa Ukrainy w UE i NATO”.

Z kolei artykuł 102 Konstytucji otrzyma dodatkowe zapisy o brzmieniu: „Prezydent Ukrainy jest gwarantem realizacji strategicznego kursu państwa w kierunku pełnoprawnego członkostwa w UE i NATO”.

Do artykułu 116 Konstytucji ma zostać dodany punkt 11 i zapis: „zabezpiecza realizację strategicznego kursu państwa w celu uzyskania pełnoprawnego członkostwa Ukrainy w UE i NATO”.

Jak zaznaczano w komentarzu, przyjęcie ustawy ma sprzyjać „realizacji europejskiego i euroatlantyckiego wyboru poprzez rozszerzenie i pogłębienie współpracy Ukrainy z UE i NATO, aż do nabycia pełnoprawnego członkostwa, wzmocnienia bezpieczeństwa narodowego, które ma stać się gwarancją suwerenności i integralności terytorialnej”.

Zdjęcie: Андрій Поліковський
Na podstawie: iPortal.rada.gov.ua
Źródło: PolUkr.net


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Tallis Keeton 09.02.2019 17:37

    czemu zamierzają wchodzić do palącego się domu???

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.