Na emerytury zabraknie aż 211 mld zł

Opublikowano: 06.11.2019 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 742

ZUS oficjalnie potwierdził, że na wypłaty emerytur w larach 2020-2024 zabraknie mu aż 211 mld zł. I to w najbardziej optymistycznym scenariuszu!

Na stronie internetowej ZUS.pl pojawił się dokument pt. “Prognoza wpływów i wydatków Funduszu Ubezpieczeń Społecznych na lata 2020-2024”. Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS) to taki “skarbiec” ZUS-u. Bez FUS nie możliwe byłoby wypłacanie rent i emerytur.

Zgodnie z informacjami, które znalazły się we wspomnianym dokumencie, w latach 2020-2024 na wypłatę emerytur, rent, zasiłków chorobowych i świadczeń wypadkowych w wariancie najbardziej optymistycznym (niskie bezrobocie, wysoki wzrost PKB) zabraknie nam 210,773 mld zł. W wariancie pesymistycznym (wysokie bezrobocie, niski wzrost PKB) deficyt będzie jeszcze większy i wyniesie aż 355,640 mld zł.

Dlaczego bieżące składki nie będą w stanie pokryć wydatków na wspomniane powyżej świadczenia? Otóż wszystkiemu winna jest demografia. Populacja Polaków w wieku produkcyjnym (mężczyźni w wieku 18-64 lata i kobiety w wieku 18-59 lat) cały czas maleje i w 2024 roku osiągnie – zdaniem ZUS – poziom o przeszło 1,0 mln osób mniejszy niż w 2019 roku. Tymczasem populacja osób w wieku poprodukcyjnym (mężczyźni w wieku 65 lat i więcej oraz kobiety w wieku 60 lat i więcej) cały czas rośnie i w 2024 roku osiągnie według prognoz poziom o ponad 0,8 mln osób większy niż w 2019 roku.

Innymi słowy – coraz mniej osób pracujących będzie finansowało (poprzez składki) coraz więcej emerytów, których utrzymanie będzie kosztowało coraz więcej pieniędzy. Efektem będzie poszerzający się deficyt FUS, który nawet przy optymistycznych założeniach wyniesie blisko 211 mld zł.

Na podstawie: ZUS.pl
Źródło: Niewygodne.info.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

 1. kopydlok 06.11.2019 11:18

  Jedno jest pewne. Dla policji, wojska, prokuratorów, sędziów i polityków nie zabraknie. Władza się wyżywi. Jeb.. taką władzę!

 2. hashi 06.11.2019 13:44

  Kiedy zwykły człowiek dostanie 1000 zł emerytury, Tusk będzie pobierał 30 000 zł.
  Ukrainka która w wieku 59 lat przyjedzie do Polski i przepracuje rok też dostanie 1000 zł minimalnej emerytury, tak wynika z umowy PL_UK.
  Konfederacja, a dokładnie Sławomir Mentzen opracował idealne rozwiązanie problemu ZUSu i polskich emerytur, składki muszą stać się dobrowolne i zbywalne.
  Polska to skansen Europy za 30 lat będzie tu 30 mln polaków z czego połowa to emeryci.

 3. ARTUR 06.11.2019 14:04

  Niestety , odbija się obecnie czkawką głupia wiara w rządy Buzka i Krzaklewskiego , przestały się rodzić dzieci a Polacy zaczęli wyjeżdżać . Likwidowano szkoły , żłobki i przedszkola a ci co obecnie powinni mieć po 19 – 20 lat i z wykształceniem technicznym ciągnąć gospodarkę po prostu się nie urodzili , nawet nieliczni urodzeni w tamtym okresie poszli do liceów i nic nie potrafią . Całości dopełniła jeszcze Platforma z Tuskiem na czele gdyż pozostali z ” trzech tenorów ” nie chcieli brak udziału w takim rządzeniu , za jego rządów byłem przerażony gdy na lotniskach całe rodziny z bagażami wychodząc przez osobną bramkę uciekały z kraju . Jeśli ktoś twierdzi że to nieprawda można sięgnąć do ksiąg kościelnych lub statystyk i porównać np. z rokiem 1984 gdy urodziło się ponad 700 000 dzieci , bez pomocy 500 + i w systemie komunistycznym .Niech więc pracownicy ZUS nie narzekają tylko przyznają się na kogo głosowali w tamtych latach .

 4. polach 06.11.2019 18:09

  A co wy chcecie pod syjonistyczna okupacją? która jest dla nie których nadal “teorią spiskową” a Chanuka co roku w sejmie to normalna tradycja nic w tym złego …bądźmy tolerancyjni potem będą zboki LGBT tam świętować w imię równości!

 5. Kaczor3333 06.11.2019 22:19

  No cóż My zwykli obywatele musimy zacisnąć pasa. Ale cieszę się że nie zabraknie, jak to powiedział jeden kolega, dla ludzi u władzy. A zwłaszcza dla mojego idola Zbynia (modela) Ziobro i jego licznej rodziny.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.