MSZ w 2017 r. potwierdził rezygnację z reparacji wojennych od RFN

Opublikowano: 12.10.2018 | Kategorie: Historia, Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 3610

Zrzeczenia się reparacji przez rząd Bieruta nie chciał potwierdzić żaden późniejszy polski rząd. Zrobił to dopiero (i to bez żadnych nacisków) rząd Marka Belki – 19 października 2004 r. wydał stanowisko, w którym stwierdził, że oświadczenie PRL-owskiego rządu z 1953 roku o zrzeczeniu się przez Polskę reparacji wojennych jest obowiązujące. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, że powyższe stanowisko zostało potwierdzone przez polskie MSZ za rządów PiS w… 2017 roku! Szefem MSZ był wówczas Witold Waszczykowski, a premierem Beata Szydło.

Przypomnijmy – 23 stycznia 1953 r. marionetkowy rząd Bolesława Bieruta wydał formalne oświadczenie o zrzeczeniu się reparacji wojennych od Niemiec. Prof. Stanisław Żerko (ekspert od spraw stosunków polsko-niemieckich) podkreślił, że nasi zachodni sąsiedzi od Adenauera do Kohla “wychodzili ze skóry, by uzyskać potwierdzenie wyrzeczenia się przez rząd Bieruta reparacji”. Rząd RFN od samego początku zdawał sobie bowiem sprawę, że oświadczenie rządu Bieruta – wydane pod przymusem ZSRR – będzie mogło być podważone. Dyktat ZSRR naruszał bowiem suwerenność państwa polskiego oraz stawiał ówczesny rząd PRL w pozycji nierównoprawnego partnera stosunków międzynarodowych.

Problem w tym, że bierutowego zrzeczenia się reparacji formalnie nie chciał potwierdzić ani rząd Józefa Cyrankiewicza w 1970 roku, ani rząd Tadeusza Mazowieckiego w 1990 roku (mimo silnych nacisków RFN). Zła passa Niemców nie trwała jednak wiecznie. W końcu trafili na rząd Marka Belki, gdzie szefem MSZ był Włodzimierz Cimoszewicz. 19 października 2004 r. rząd ten wydał następujące stanowisko: “Oświadczenie Rządu PRL z 23 sierpnia 1953 r. o zrzeczeniu się przez Polskę reparacji wojennych Rząd RP uznaje za obowiązujące (…) Oświadczenie z 23 sierpnia 1953 r. było podjęte zgodnie z ówczesnym porządkiem konstytucyjnym, a ewentualne naciski ze strony ZSRR nie mogą być uznane za groźbę użycia siły z pogwałceniem zasad prawa międzynarodowego, wyrażonych w Karcie Narodów Zjednoczonych”.

Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, że powyższe stanowisko zostało potwierdzone przez polskie MSZ w… 2017 roku! Okazuje się, że 8 sierpnia 2017 r., odpowiadając na zapytanie poselskie nr 3812 posła Adama Ołdakowskiego w sprawie strat poniesionych podczas II wojny światowej, przedstawiciel MSZ stwierdził rzecz następującą:

“W stanowisku z dnia 19 października 2004 r. Rada Ministrów podkreśliła: “Oświadczenie Rządu PRL z 23 sierpnia 1953 r. o zrzeczeniu się przez Polskę reparacji wojennych Rząd RP uznaje za obowiązujące (…) Oświadczenie z 23 sierpnia 1953 r. było podjęte zgodnie z ówczesnym porządkiem konstytucyjnym, a ewentualne naciski ze strony ZSRR nie mogą być uznane za groźbę użycia siły z pogwałceniem zasad prawa międzynarodowego, wyrażonych w Karcie Narodów Zjednoczonych”. Stanowisko polskiego rządu nie uległo zmianie od 2004 r.”

Powyższe oznacza, że polskie MSZ w 2017 roku potwierdziło stanowisko wyrażone przez rząd Marka Belki, które sankcjonowało zrzeczenie się przez Polskę reparacji wojennych od Niemiec. Szefem MSZ był wówczas Witold Waszczykowski, a premierem Beata Szydło.

Na podstawie: Sejm.gov.pl, Twitter.com
Źródło: Niewygodne.info.pl


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. polach 12.10.2018 12:10

    Okupant się zrzekł kasy, bo mu się nic nie należy i doskonale o tym wie. II RP zniszczono a nie Prl bis czy jak kto woli III RP czy IV…Cały obecny system jest nie konstytucyjny, czyli nie legalny ze wszystkimi “prawami” jakie nam nałożył okupant do tej pory…
    Czas okupantów dobiega końca, więc wstawać z kolan Rodacy!

    Sława Wielkiej Polsce!!!

  2. Szwęda 13.10.2018 14:23

    A czemu sądzisz, że czas okupantów dobiega końca – chyba raczej wręcz przeciwnie – rozkwita!

  3. maciej 14.10.2018 01:20

    a o co chodzi z tym potockim niby mówi że polska przedwojenna nie ma ciągłości konstytucyjnej z 3 RP i to jest niewiążące bo te rządy są okupacyjno marionetkowe ale z drugiej strony jak patrze na jego ich prawników … sami zobaczcie

    https://www.youtube.com/watch?v=HfKJG5y_zcg

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.