Mieszkalnictwo komunalne droższe i mniej stabilne

Opublikowano: 21.06.2016 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 717

Umowy na czas określony, wyższe czynsze, koniec ochrony dla osób z dziećmi, niepełnosprawnych czy w wieku senioralnym – Prawo i Sprawiedliwość ogłasza zmiany w sposobie przyznawania mieszkań komunalnych.

Z jednej strony PiS szykuje program Mieszkanie+, zakładający budowę lokali komunalnych, z drugiej chce znacznego ograniczenia praw lokatorskich.

Jak pisze “Dziennik Gazeta Prawna”, skończyć się ma podpisywanie umów na czas nieokreślony. Lokatorzy mają mieć prawo do mieszkania tak długo, jak znajdują się w kiepskiej sytuacji finansowej; jeśli ulegnie ona poprawie, będą musieli opuścić lokal, który zostanie wówczas przekazany innej, potrzebującej osobie. Nie będzie też można dziedziczyć lokali – umowa najmu będzie wygasać w chwili śmierci głównego najemcy. Rodzina będzie mogła wystąpić o jej przedłużenie, będzie jednak musiała spełnić kryteria dochodowe, te z kolei ustalać będzie gmina. Nawet jeśli kryterium zostanie spełnione, gmina będzie mogła skierować rodzinę zmarłego do innego lokalu.

PiS chce też wykreślić z ustawy grupy, którym lokal socjalny przysługuje obligatoryjnie i doprowadzić do sytuacji, w której sąd będzie musiał decydować o każdej rodzinie z osobna i będzie mógł odmówić każdemu, niezależnie od sytuacji rodzinnej. W tej chwili taką ochroną objęto kobiety w ciąży, dzieci, osoby niepełnosprawne i ubezwłasnowolnione, seniorów i rencistów korzystających z pomocy społecznej oraz bezrobotnych.

Ministerstwo Infrastruktury planuje też znaczną podwyżkę czynszów – opłaty mają wzrosnąć na tyle, żeby zmniejszyć dysproporcje pomiędzy rynkiem prywatnym, a komunalnym; ich wysokość ma być na tyle wysoka, żeby pokryć co najmniej koszty utrzymania budynku. Może to być szczególną trudnością w miastach, w których lokale komunalne znajdują się w budynkach będących pod opieką konserwatora zabytków, czy wymagają kosztownych remontów – za przykład może tu służyć Łódź i warszawska Praga Północ. Wysokość czynszów ma teraz ustalać – z pełną dowolnością – gmina. Projekt zakłada też odebranie prawa do zasiłków mieszkaniowych osobom, które mają domy czy mieszkania na własność – niezależnie od ich standardu czy wyposażenia.

Długi lokatorów komunalnych w samej Warszawie już teraz wynoszą w sumie 500 mln zł, mimo wprowadzenia w zeszłym roku programów oddłużeniowych – miasto umarzało 70 proc. długu, jeśli opłaciło się samodzielnie 30 proc. Adam Bodnar, RPO, apelował w maju o dalszą pomoc dla lokatorów; jego zdaniem obecna sytuacja wpływa na rosnącą liczbę bezdomnych.

Autorstwo: JS
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. tramp 21.06.2016 21:25

    Spowoduje to , że mieszkania komunalne zaczną być traktowane jak hotel. Żadnych inwestycji, remontów bo i po co, skoro w każdej chwili mogą mnie eksmitować. Podniesienie opłat dla mieszkających spowoduje tylko zwiększenie zadłużenia. Zamiast zyskać ustawodawca straci bo część płacących przestanie płacić. Po każdej zmianie lokatora remont na koszt gminy dla następnego, który nie będzie płacił i utrzymywał lokalu bo nie ma za co. Poza tym należy precyzyjnie zdefiniować pojęcie lokal socjalny a komunalny gdyż chyba nie jest to to samo.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.