Masowy projekt węglowy zagrozi mieszkańcom?

Opublikowano: 16.02.2011 | Kategorie: Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 505

BANGLADESZ. Londyńska korporacja Global Coal Management Resources (GCM) wznowiła negocjacje z rządem Bangladeszu stawką, których jest otwarcie potężnej kopalni odkrywkowej węgla, która dotknie szacunkowo nawet do 470 tysięcy osób w regionie Phulbari. Plany powracają niecałe 5 lat po tym gdy zostały zawieszone.

W sierpniu 2006 roku dziesiątki tysięcy ludzi wyszło na ulicy aby zaprotestować przeciwko projektowi, który byłby największym przedsięwzięciem górniczym na świecie. Setki członków sił paramilitarnych BDR, policji i innych agencji strzegło wówczas biura przedsiębiorstwa GCM, noszącego w tym czasie nazwę Asian Energy Corporation. Do finału protestów doszło gdy członkowie BDR otworzyli ogień do tłumu zabijając trzy osoby i setki innych raniąc. Po tych wydarzeniach bangladeski rząd wstrzymał inwestycje, uznając prawa wiejskich społeczności.

Badania sponsorowane przez rząd wskazują, że jeśli dojdzie do realizacji inwestycji to 130 tysięcy mieszkańców z 100 miejscowości zostanie przesiedlonych tylko w początkowej fazie projektu. Kolejne 100 tysięcy podzieli ich los gdy kopalnia osuszy studnie i kanały nawadniające. Dane GCM są skromniejsze i przewidują przesiedlenie 40 tysięcy ludzi. Inne prognozy sugerują eksmisje nawet do 470 tysięcy osób, w tym 50 tysięcy rdzennych mieszkańców z 23 różnych grup plemiennych.
Według szacunków Bank Track przesiedlona ludność straci 1577 stawów, 80 tys. drzew owocowych, 928 przedsiębiorstw, 36052 domów, stodół i toalet, 106 szkół, 48 placówek opieki zdrowotnej, 138 meczetów, świątyń i kościołów, 692 cmentarze oraz 2 starożytne zabytki archeologiczne.

Internetową petycję przeciwko kopalni w Phulbari znajdziecie TUTAJ.

Opracowanie dla “Wolnych Mediów”: Damian Żuchowski
Na podstawie: culturalsurvival.org, banktrack.org, intercontinentalcry.org


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.