52 osoby zginęły w pożarze fabryki w Bangladeszu

Opublikowano: 11.07.2021 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1490

Co najmniej 52 osoby zginęły i 26 zostało rannych w pożarze fabryki soków i żywności w pobliżu stolicy Bangladeszu, Dhaki. Właściciel fabryki i siedem innych osób zostało zatrzymanych pod zarzutem zabójstwa.

Pożar wybuchł w pięciokondygnacyjnej fabryce Hashem Foods Ltd. w Rupganj na obrzeżach Dhaki w czwartkowe popołudnie. Płomienie trawiły budynek prawie cały dzień – dopiero w piątek późnym wieczorem udało się strażakom opanować sytuację. Początkowo podano informację o trzech osobach, które zginęły skacząc z wyższych pięter budynku.

Kiedy jednak po ugaszeniu ognia strażacy weszli do środka, znaleźli kolejnych 49 zwęglonych ciał. Jak się okazało, ofiary pożaru nie mogły wydostać się z budynku, ponieważ główne wyjście było zamknięte na kłódki i łańcuchy. Niektórzy zostali także przez długi czas uwięzieni w wyższych partiach budynku, bo mimo iż powierzchnia każdego z pięter wynosiła aż 3250 m2, budynek miał tylko dwie wąskie klatki schodowe.

Liczba ofiar może wzrosnąć, nie przeszukano bowiem dotychczas dwóch najwyższych kondygnacji, gdzie miejscami jeszcze tlił się ogień. Niedługo po wybuchu pożaru pojawiły się informacje, że w fabryce pracowały dzieci, nawet 11-letnie.

Lokalna policja wszczęła już śledztwo w sprawie nielegalnie zamkniętych drzwi głównych, braku odpowiedniej ilości dróg ewakuacyjnych, niezgodnego z przepisami przechowywania łatwopalnych substancji wewnątrz budynku oraz wykorzystywania pracy nieletnich. Właściciel fabryki oraz siedem innych osób (w tym czterech jego synów) zostało aresztowanych pod zarzutem zabójstwa.

To kolejna w ostatnich lata tego typu tragedia w Bangladeszu, od dekad wykorzystanym przez wielkie firmy jako rezerwuar taniej siły roboczej. Producenci oszczędzają tam nie tylko na płacach pracowników, ale również na bezpieczeństwie pracy. Regularnie powtarzające się wypadki pochłaniające dziesiątki lub setki ofiar pokazują, że bez szczególnego wpływu na to pozostała nawet (największa w czasach współczesnych) katastrofa budowlana w Szabharze w 2013 roku, w której zginęło 1127 osób.

Autorstwo: Dominik Pieniądz
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.