Protest przeciwko przedłużaniu stanu wyjątkowego

Opublikowano: 01.02.2016 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 624

Do tej pory Francuzi raczej popierali stan wyjątkowy i byli gotowi zgadzać się na rozszerzanie prerogatyw policji do niespotykanych dotąd rozmiarów. Teraz zaczynają dostrzegać, że odbiera się im swobody obywatelskie, a zapowiadanych sukcesów w walce z terroryzmem nie widać.

Manifestację w Paryżu zorganizowały centrale związków zawodowych – CGT i FSU. Wezwały do protestów przeciwko zapowiadanemu przedłużaniu stanu wyjątkowego na czas właściwie nieokreślony, o czym mówił w ubiegłym tygodniu premier Manuel Valls. W padającym deszczu zgromadziło się według organizatorów 20 tys. osób. Policja twierdzi, że liczba jest czterokrotnie zawyżona.

Uczestnicy pochodu domagali się, by stan wyjątkowy został zakończony natychmiast, a w najgorszym razie – 26 lutego, tak jak początkowo zapowiadały władze. Padały również słowa wyrzutów pod adresem rządu. W rozmowach z dziennikarzami „Le Monde” wielu manifestantów opowiadało o swoim rozczarowaniu Partią Socjalistyczną, na którą głosowali w ostatnich wyborach parlamentarnych. „Rząd cynicznie gra naszymi lękami, by narzucić nam nieustający stan wyjątkowy, podczas gdy nawet bez niego mamy narzędzia i środki do walki z terroryzmem” – mówiła jedna z demonstrantek. Wskazywano również, że „hipotetyczne bezpieczeństwo” stało się pretekstem do ograniczania swobód obywatelskich. Dostrzegano, że rząd, który chce stanu wyjątkowego aż do klęski Państwa Islamskiego, nie odniósł bynajmniej dzięki niemu przełomowych sukcesów w wyłapywaniu terrorystów.

Manifestanci przeszli ulicami Paryża pod siedzibę Rady Stanu, organu, który opiniuje projekty ustaw zgłaszane przez rząd, a obecnie pracuje m.in. nad nową ustawą o policji. Ma ona na stałe dać mundurowym uprawnienia przekraczające nawet prerogatywy przysługujące obecnie podczas stanu wyjątkowego. Mniejsze manifestacje odbyły się również m.in. w Bordeaux, Tuluzie i Nantes. Kolejny pochód protestacyjny ma odbyć się 5 lutego, gdy francuski parlament przystąpi do dyskusji w sprawie zmian w konstytucji.

Manifestacje pokazują, że część obywateli Francji zaczęła krytycznie patrzeć na sprzedawaną im propagandę o „bezpieczeństwie”, któremu trzeba podporządkować całe życie publiczne. Ponad 70 proc. Francuzów nadal jednak uważa, że stan wyjątkowy powinien być utrzymany.

Autorstwo: AR
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. MB 01.02.2016 11:48

    Ciekawe czy inne media poza RT i podobnymi pokazują, że ktoś jednak protestuje. To bardzo ważne dla władz, aby pokazywać, że przytłaczająca większość jest za stanem wyjątkowym – cały dowcip (taki killing joke…) polega na tym, że musi istnieć ogólne przekonanie, że rząd realizuje wolę ogółu. Inna sprawa że 20 tys. w Paryżu to naprawdę malutko – Francuzi dali się załatwić praktycznie bez oporu.

  2. agama 01.02.2016 12:50

    tradycja

  3. Szaman 01.02.2016 13:01

    Po prostu żyje już tylko tylu francuzów w Paryżu 😛 Reszta to Muzułmanie.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.