Maju, zostały u mnie Twoje papierosy…

Opublikowano: 18.09.2023 | Kategorie: Publicystyka, Publikacje WM, Społeczeństwo

Liczba wyświetleń: 3755

Wszyscy Cię lubili i wszystkich wkurzałaś…

Wciąż nie mogę uwierzyć, nie mogę się otrząsnąć. Ilu bliskim będę pisał epitafium, ilu znajomych nagle odejdzie? Dzisiaj miał być zupełnie inny felieton, nawet miałem plan, wstępny zarys. Niestety.

Ostatnie słowa dla Ciebie Maju, jesteś, wciąż nie potrafię napisać – „byłaś” – jedną z niewielu osób, które bez wahania nazywam przyjaciółmi. Przeszliśmy wspólnie przez kawał świata – w różnych jego aspektach. Społecznych, zawodowych czy prywatnych.

Wszyscy Cię lubili i wszystkich wkurzałaś – mnie też, o czym doskonale wiesz. Ale jednocześnie rozbrajałaś uśmiechem i kompletnym brakiem egoizmu. Pomogłaś każdemu, dzieliłaś się nawet tym, czego Tobie brakowało. Czasami mieszkałaś na skłotach, czasem coś wynajęłaś. Niezależnie jednak od własnych problemów, zawsze byłaś aktywna społecznie i pomocna – zawsze można było na Ciebie liczyć. Jeśli byłaś w okolicy, nigdy nie brakowało Cię na żadnej blokadzie eksmisji, na żadnym proteście, demonstracji, manifie. Nie bałaś się głośno mówić tego, co myślisz, nie chowałaś się przed policyjnymi pałkami – nie dało się Ciebie przestraszyć. Teraz, gdy nadchodzi fala cenzury, jesteś tutaj bardzo potrzebna. Ciebie nikt nie zdołałby zakneblować. Nic dziwnego, byłaś w Antifie.

Ostatni raz widzieliśmy się wczesną wiosną. Pamiętam, że wyjechałem po Ciebie do Dęblina, pomyliłaś pociągi. Miałaś zostać kilka dni i pojechać dalej, do Lublina. Już pierwszego dnia zaprzyjaźniłaś się ze wszystkimi sąsiadami, nawet tymi, których sam wciąż nie znam. Wkurzałaś mnie jak cholera, ale wystarczyło, że obracałaś w żart i się uśmiechałaś – trudno było Cię nie lubić. Potem wyjechałaś. Szkoda, że nie wpadłaś do tego Lublina. Wyjechałaś, ale nie straciliśmy kontaktu. Zostały Twoje rzeczy, kurtka, dokumenty, papierosy…

Dzwoniłaś, ktoś bardzo Cię skrzywdził, ale nie poddawałaś się, mimo wszystko opowiadałaś o tym bez smutku w głosie, lamentów, zawodzeń. Po prostu. Nikogo nie obgadywałaś, mówiłaś o innych albo dobrze, albo wcale.

Urodziłaś się we Francji, to tam spędziłaś cześć życia – zawsze zazdrościłem Ci umiejętności lingwistycznych. Francuskim posługiwałaś się równie dobrze, jak polskim. A że i z polskim nie miałaś kłopotów, to tłumaczyłaś teksty i współpracowałaś z portalem – może nie jednym, ale akurat o tym jednym wiem. Za swoją dobroć i pomoc, często obrywałaś, inni to wykorzystywali. Już nikt Cię nie skrzywdzi. Zasnęłaś w fotelu, natychmiast zadzwonił do mnie Twój znajomy, ten, który Cię znalazł. Nawet nie wiesz, jaki miał głos, a ja nie mogłem uwierzyć.

Tyle energii, wciąż młoda – przecież byłaś kilkanaście lat młodsza ode mnie – dlaczego, jak? Te pytania pierwsze zaczęły kołatać się po głowie. Potem spojrzałem na szafkę, gdzie leżały zostawione przez Ciebie papierosy.

Maju – jedyne co mogę zrobić, to skreślić dla Ciebie tych kilka zdań. Zdań, które i tak nie oddadzą wszystkiego. Twojego charakteru, stylu, wrażliwości. Pozostaniesz w pamięci wielu ludzi, nawet nie wiesz, jak dużo osób Cię lubiło. Gdy dzwoniłem, pisałem, informowałem wspólnych znajomych – wszyscy mówili dokładnie to samo – byłaś bardzo lubiana.

Żegnaj przyjaciółko…

Autorstwo: Piotr Jastrzębski
Źródło: WolneMedia.net


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

 1. sga 18.09.2023 07:31

  znaczy umarla na/przez papierosy?

 2. radical3dom 18.09.2023 09:15

  “antifa?” to ci komuniści którzy prawicowców nazywają faszystami??

 3. Stanlley 18.09.2023 09:46

  Ja niedawno dowiedziałem się że zmarł lakiernik samochodowy i też nie mogłem uwierzyć bo regularnie zabierałem do niego swojego 33 letniego Opla… Zawsze pogadał i świetnym specjalistą był bo Opel mimo lat nie wyglądał staro… Szkoda… bardzo mu się zdrowie pogorszyło po przyjęciu pewnego preparatu… sam się zastanawiam czy gdyby pod koniec 2020 nie przyjął pewnego preparatu to czy by nadal żył… a może tak musiało być? Tylko o nim nikt nie napisał artykułu, o tym że już go nie ma wiedzą tylko ci co go znali, rodzina a dla każdego innego człowieka życie toczy się bez zmian…

 4. Dandi1981 18.09.2023 10:06

  Slyszalem ze te preparaty wywoluja turbo raka i to jest ich jedyny cel , temu dazyli do zaszczepienia przynajmiej polowy populacji z akcentem na miejsca gdzie sa problemy z wyplacaniem emerytur ,czytaj kraje rozwiniete . Teraz jak padnie polowa ludzi zanim stanie sie emerytami to bedzie ich stac na wyplate swiadczen dla reszty.
  W przyszlosci proponuje badania kto dozyl 90tki po szczepieniach bedzie 1 na milion lub 0.

 5. Stary Kulas 18.09.2023 14:29

  Te “preparaty” niczego nie wywołują. One OFICJALNIE zmieniają sposób działania systemu odpornościowego człowieka. NIE OFICJALNIE mocno go uszkadzając tak, że nie potrafi wykonywać swoich podstawowych zadań. Nie zwalcza uszkodzonych komórek (rak), nie zwalcza pospolitych wirusów i bakterii (problemy oddechowe) i zwalcza własne komórki (zakrzepica, choroby autoimmunologiczne).
  Wszystkie te skutki przyjęcia preparatu występowały “od zawsze” i bez niego, ale nigdy na taką skalę.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.